K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Szalet zrównany z ziemią

3

Z centrum miasta zniknął budynek, w którym znajdowała się niefunkcjonująca toaleta publiczna. Szalet miejski nie był najlepszą wizytówką miasta, ale jego rozbiórka wywołała dyskusję. W związku z tym wystosowano do Urzędu Miejskiego w Lęborku pismo z propozycją uruchomienia toalet bezobsługowych.

Potrzeba uruchomienia ogólnodostępnej toalety miejskiej spełniającej standardy sanitarne zgłaszana była przez lęborczan wielokrotnie. Również przez miejskich rajców. Przy okazji rozbiórki szaletu znajdującego się przy placu Pokoju w Lęborku sprawą zainteresował się jeden z mieszkańców miasta.

My jako mieszkańcy jesteśmy zaskoczeni, a nawet zawstydzeni ty, że w mieście 30-tysięcznym nie ma toalet publicznych – mówi Radosław Zimnowoda. – Powiem więcej! Turyści dziwią się, że w tak pięknej miejscowości, która może pochwalić się wieloma zabytkami nie ma publicznych toalet. Przecież to jest ta podstawowa infrastruktura z której korzystają nie tylko turyści, ale i mieszkańcy. Cichaczem zburzono nieczynną już toaletę i w zamian postawiono toi tojki, które uroku temu miejscu nie przydają, a już na pewno nie jest to standard XXI wieku.

We wtorek, 15 maja, skierowano do burmistrza Lęborka pismo. Przedstawiono w nim możliwość rozwiązania problemu dotyczącego dostępu do higienicznych toalet publicznych. Radosław Zimnowoda wnioskuje w nim, by burmistrz rozpatrzył możliwość zainstalowania w mieście toalet bezobsługowych, z których korzystają inne miejscowości. Nie wymagają one dużych nakładów inwestycyjnych. Lęborczanin dostrzega także potrzebę ustawienia kilku takich toalet, chociażby w często uczęszczanych parkach i przy placach zabaw.

Z informacji uzyskanych przez nas w Urzędzie Miejskim w Lęborku wynika, że rozbiórka przeprowadzona została ze względu na zły stan techniczny budynku i nierentowność jego utrzymania. Natomiast pismo skierowane przez Radosława Zimnowodę zostanie rozpatrzone w ustawowym terminie. Jednocześnie trwają prace nad opracowaniem koncepcji uruchomienia toalety automatycznej przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie. Jej projekt wymaga uzyskania zgody konserwatora zabytków, gdyż pomieszczenia na to przeznaczone znajdują się w średniowiecznych murach obronnych Lęborka. (opr. rkh)

Dyskusja3 komentarze

  1. To miasto w tym stanie to jeden wielki kibel pod rządami kudłatego brokuła wynagradzanego comiesięcznie za swą indolencję w kwocie 12k zł. Czas to zmienić, czas rozpieprzyć układ.

  2. Panie Zimnawoda wymień Pan te zabytki Lęborka? czekam na odpowiedź! Żenada tu nie ma żadnych zabytków, bo jakiś cymbał je zniszczył bezpowrotnie chociażby starą lokomotywownie z zabytkową infrastrukturą, obrotnice itp. jak również wieżę wodne przy dworcu PKP to były zabytki, dzisiaj została ino wieża ciśnień, która właśnie jest masakrowana!

  3. Wybory się zbliżają, więc Pan Zimnowoda będzie skakał o wszystko. Rozbiórka toalet- sukces numer jeden, teraz tylko wykurzyć menelstwo i będzie pięknie 🙂