K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Akademia Młodych Orłów

0

Podniesienie świadomości oraz jakości piłkarskiej edukacji to główne założenia ogólnopolskiego projektu Mobilna Akademia Młodych Orłów. Akcja Polskiego Związku Piłki Nożnej prowadzona jest również na terenie powiatu lęborskiego.

Mobilna Akademia Młodych Orłów to innowacyjny projekt Polskiego Związku Piłki Nożnej, który ma dotrzeć do wszystkich powiatów w Polsce. W tym celu w każdym województwie wytypowano dwóch trenerów, w pełni wyposażonych w piłkarski sprzęt, którzy spędzają w trasie trzy dni w tygodniu. Zespoły trenerskie mają za zadanie nie tylko wyławianie lokalnych talentów, ale i kształcenie trenerów i pasjonatów sportu. Poprzez jednolity program przekazywane są najnowsze trendy szkoleniowe. Odbywają się też praktyczne pokazy treningów. Działania prowadzone są również na terenie powiatu lęborskiego.

Naszym zadaniem jest docieranie do każdego powiatu, do dużych miast, ale też i małych miejscowości – wyjaśnia Arkadiusz Janor, trener Mobilnej Akademii Młodych Orłów w woj. pomorskim. – Na spotkaniach z trenerami i nauczycielami rozmawiamy o piłce. Dzięki ich pomocy staramy się z każdego powiatu wybrać te najzdolniejsze dzieci i cyklicznie spotykać się z nim na szkoleniach, które odbywają się w każdym powiecie raz na dwa lub półtora miesiąca. Pierwsze szkolenie odbyło się w kwietniu w Łebie. Kilku chłopców z tamtego szkolenia zaprosiliśmy także na dzisiejsze w Lęborku. To jest projekt długofalowy. Są w nim dwa filary – szkoleniowy i skautingowy.

Na Stadionie Miejskim w Lęborku przeprowadzono zajęcia teoretyczne dla trenerów piłki nożnej – trening pokazowy z udziałem drużyny 2005/2006 Pogoni/Trójki Lębork oraz grę selekcyjną na dwóch boiskach roczników 2005/2006 oraz 2007/2008, drużyn złożonych z zawodników Pogoni, Lwa Lębork oraz Akademii Piłkarskiej Diego Lębork. Arkadiusz Janor zastrzega się, że każdy z wyborów zdolnych piłkarzy jest weryfikowany. Może być tak, że komuś tego dnia nie wyjdzie, ale za dwa miesiące, kiedy trenerzy pojawią się znowu, może okazać się wyjątkowy. Nie oznacza to, że każdy z wybranych chłopców będzie grał w piłkę na poziomie wyczynowym. Chodzi o to, aby pozostał przy tej dyscyplinie, a w przyszłości był dobrym sędzią czy działaczem. Trener podkreśla, że na te szkolenia zapraszane są także dziewczęta.

W ramach Mobilnej Akademii Młodych Orłów rocznie zaplanowano w sumie 1.920 wizyt na terenie całego kraju. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.