K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Duże powodzenie szaletu

0

Z ogromnym zainteresowaniem projektantów spotkał się konkurs na opracowanie koncepcji nowego szaletu miejskiego. Do konkursu zorganizowanego przez firmę koło zgłoszono aż 190 prac. Toaleta miałaby stanąć przy bulwarach nad Słupią.

Projektanci uczestniczący w konkursie musieli zaplanować wolno stojący budynek toalety wraz z dodatkowymi funkcjami, jak np. stojaki rowerowe. Zgodnie z założeniami, projekt musi eksponować historyczną przestrzeń miasta i wspierać rekreację mieszkańców. Kiedy konkurs ogłaszano w marcu i zachęcano do wzięcia w nim udziału, nikt nie spodziewał się, że spotka się on z taką odpowiedzią. Do ósmego maja nadesłano 190 prac, co może przyprawić jury o zawrót głowy. Ratusz ma nadzieję, że obiekt pozwoli ożywić przestrzeń nad Słupia.

Ta lokalizacja, którą wskazaliśmy, wymaga korekty miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i ten proces jest już wszczęty – mówił Marek Biernacki, wiceprezydent Słupska. – Obiekt ma stanąć na placu między pomnikiem Kilińskiego a miejscem, w którym zaczynają się mury obronne. Nie będzie to jednak przede wszystkim toaleta. Ona jest raczej pretekstem do tego, żeby am powstała nowa przestrzeń, nowy obiekt z nowymi funkcjami.

Miasto nie chce jednak ponosić kosztów powstania toalety. Włodarze zakładają, że inwestor który kupi działkę przy bulwarach zrealizuje także wyłoniony w konkursie projekt szaletu. Natomiast istniejąca już przy rzece toaleta – obecnie nieczynna – raczej zostanie rozebrana lub przeznaczona na inne cele. Miasto z szaletami problem ma od dawna. Większość z nich okazała się dla włodarzy nierentowna i została zamknięta.

Po weryfikacji kosztów one funkcjonują, ale w godzinach, okresach, kiedy jest najbardziej oczekiwane. W ograniczonym zakresie, ale są użytkowane. Latem dłużej, a całorocznie funkcjonuje toaleta obok ratusza – informował Marek Biernacki.

Łączna pula nagród przeznaczona do rozdania w konkursie na miejską toaletę wynosi 37 tys. złotych. Uroczyste ogłoszenie wyników nastąpi 20 czerwca. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.