K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Noc pełna kultury

0

Moc atrakcji czeka słupszczan w najbliższy weekend. W sobotę startuje Europejska Noc Muzeów, która będzie doskonałą okazją do zwiedzenia miejskich zakątków kultury w niecodziennych okolicznościach.

Noc Muzeów od kilku lat przyciąga odwiedzających do sal wypełnionych historycznymi eksponatami. Co roku w wydarzeniu udział biorą także słupskie placówki, które specjalnie na ten dzień przygotowują wyjątkową ofertę. Muzeum Pomorza Środkowego imprezę obchodzić będzie na sportowo. Zaprezentowane zostaną pamiątki związane ze słupskimi klubami sportowymi, także tymi przedwojennymi.

Będziemy mieli mnóstwo dokumentów, zarówno z naszych zbiorów jak i zbiorów prywatnych – zachęca Katarzyna Maciejewska z Muzeum Pomorza Środkowego. – Pojawi się kolekcjoner z drewnianymi nartami i łyżwami, na których jeździł w 1948 roku. Pojawią się numizmatycy, którzy zaprezentują nie tylko znaczki, ale też medale i inne pamiątki związane ze sportem. Trzy wystawy przygotował w muzeum SOSiR. Będą także paraolimpijczycy.

Oprócz tego na dziedzińcu zamkowym swoje umiejętności walki wręcz zaprezentują członkowie Słupskiej Sekcji Aikido. Pokaże się także klub integracyjny Zryw, który przygotował pokaz strzelectwa laserowego osób niedowidzących. Dla głodnych wiedzy przygotowano liczne prelekcje. Chętni będą mogli posłuchać o stadionach antycznych i współczesnych oraz militariach z XVIII wieku. Muzeum w sobotę otwarte będzie dla zwiedzających od 18 do 23. Do wydarzenia przyłączyła się również Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej. W placówce impreza odbywać będzie się w trzech miejscach: Baszcie Czarownic, Centrum Aktywności Twórczej w Ustce i w galerii przy Partyzantów.

W Baszcie Czarownic będzie można zwiedzić wystawę kolaży Grety Grabowskiej, zatytułowaną Z oddalenia – zapowiada Joanna Żuraw z Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej. – Baszta będzie otwarta od godz. 19 do 24. W Galerii Kameralnej przy ul. Partyzantów eksponowana jest część wystawy zbiorowej pt. Portrety. Natura martwa. Będzie można również obejrzeć filmy artystyczne.

W tym roku ponownie w Noc Muzeów włączył się urząd miejski. Dla odwiedzających przygotowano koncerty utytułowanego chóru Kantele oraz rockowego WhitePin. Chętni będą mogli wziąć udział w warsztatach i happeningach artystycznych. Dodatkowo w ratuszu pojawią się spółki miejskie i radni, którzy wezmą udział w rozgrywkach piłkarskich. Start o godzinie 18. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.