K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Wymarzona karta

0

Na terenie miasteczka ruchu drogowego lęborskiej komendy policji przeprowadzono egzaminy praktyczne na kartę rowerową. Funkcjonariusze ocenili umiejętności przyszłych pełnoprawnych cyklistów, czyli dzieci ze szkoły powiatu lęborskiego.


Aż 160 uczniów Szkoły Podstawowej nr 8 w Lęborku pod czujnym okiem policjantów ruchu drogowego przystąpiło w czwartek (17 maja) do egzaminu praktycznego na kartę rowerową. Działania przeprowadzono na terenie miasteczka rowerowego lęborskiej komendy.

Dzięki uzyskaniu tych uprawnień będą oni w rozumieniu prawa o ruchu drogowym kierowcami – podkreśla asp. Arkadiusz Loda, p.o. naczelnika wydziału ruchu drogowego KPP w Lęborku. – Nabywają świadomości prawnej. Wiedzą jak bezpiecznie poruszać się po drogach i na co zwracać szczególną uwagę, rozpoznają znaki i potrafią odpowiednio zachować się w określonych sytuacjach drogowych. Zgodnie z przepisami do egzaminu na kartę rowerową można przystąpić po ukończeniu dziesiątego roku życia.

Z myślą o młodych rowerzystach przedstawiciel stowarzyszenia rowerowego Lew Lębork informował dzieci na co należy zwraca szczególną uwagę poruszając się jednośladem.

Od 2016 roku jesteśmy przez policję zapraszani na egzaminy praktyczne na kartę rowerową – mówi Adam Matuszek, prezes stowarzyszenia rowerowego Lew Lębork. – Dzieci są już po egzaminach teoretycznych. My z nimi obchodzimy miasteczko i tłumaczymy znaki.

Jakie błędy są najczęściej popełniane? W ocenie Adama Matuszka jest to niezatrzymywanie się na znaku „Stop”, niesygnalizowanie zamiaru skrętu i – zdarza się niekiedy – jazda na rondzie pod prąd. Prezes Podkreśla, że dzieci są bardzo dobrze przygotowane i zdecydowana większość z nich egzamin zdaje.

Kolejne egzaminy praktyczne na kartę rowerową dla dzieci i młodzieży ze szkół powiatu lęborskiego zostaną przeprowadzone w Komendzie Powiatowej Policji w Lęborku 22 i 24 maja. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.