K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Stare, ale jare

0

W Kobylnicy ruszyła wystawa starego sprzętu komputerowego. Dla dojrzalszych to podróż sentymentalna do lat dzieciństwa, kiedy to internet był jeszcze technologiczną nowinką. Natomiast młodsi będą mogli się przekonać, że gry sprzed 20 lat mogą być równie atrakcyjne, co współczesne.

Około 100 komputerów starszych generacji zaprezentowano w sali sportowej zespołu szkół w Kobylnicy. Wśród wystawionych klasyków pojawiły się prawdziwe krzemowe białe kruki, które niegdyś królowały w duszach informatyków. Oczyścicie nie zabrakło kultowych Amig i Atari, ale pojawiły się też rzadsze egzemplarze, jak Mera 60 czy IBM 51-50. Ten ostatni uchodzi za przodka wszystkich dzisiejszych pecetów. Wyszukiwanie takich perełek wymaga od kolekcjonera wiele wytrwałości i cierpliwości.

To różnego typu internetowe strony aukcyjne, szukanie po znajomych, odnajdywanie nawet na śmietniku – mówi Piotr Niezgoda, współorganizator III Środkowopomorskiej Wystawy Komputerów. – Najczęściej otrzymujemy taki sprzęt od ludzi, którzy słyszą, że mamy wystawę. Ostatnio pan z Koszalina przekazał nam Atari Mega STE i TT. Uruchomiliśmy, działają.

Na wystawie pojawiły się także komputery rodzimej produkcji, które zapoczątkowały informatyzację Polski w minionym wieku.

Mamy tu wystawione Juniory, Bosmana, Meritum – mówi Janusz Jaskuła, współtwórca imprezy – Mazovii nie przywoziliśmy, natomiast jest Kompan 8. Najtrudniej teraz zdobyć polskie komputery, a przecież trochę tego sprzętu jednak produkowaliśmy.

Młodsze pokolenie mogło przekonać się, jak bardzo zmieniły się komputery na przestrzeni ostatnich dekad. Dla wielu był to pierwszy kontakt z sprzętem dawniej powszechnie użytkowanym. Za sprawą gier nie mieli jednak większego problemu z odnalezieniem się świecie archaicznej już technologii. Pomimo że większość z tych programów jest starsza od samym graczy, to wszyscy się świetnie przy nich bawili.

Prawdziwym rarytasem był Pong. Gra wyprodukowana w 1972 roku jest protoplastą współczesnej cyfrowej rozrywki. Wystawa w szkole w Kobylnicy potrwa do soboty. Dla odwiedzających będzie otwarta w godzinach od 10 do 14.

(opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.