K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Ustka poszerza okno

0

Swoje dotychczasowe okno na świat zamierza poszerzyć Ustka, a dokładniej słupski Urząd Morski. Umowę o dofinansowanie przebudowy portu na kwotę blisko 190 milionów złotych podpisano w poniedziałek w gdyńskim oddziale Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Przebudowa portu ma być realizowana w ramach programu operacyjnego Rybactwo i Morze. Umową o jej dofinansowanie objęto pierwszy etap realizacji projektu.

Ustecki port ma być znacznie powiększony poprzez przesunięcie zachodniego falochronu (tego z zielonym słupkiem sygnalizacyjnym) o 250 metrów i dwukrotne wydłużenie, aż do 800 metrów w morze. Powiększona ma być też strefa chroniona przed falowaniem, wybudowana obrotnica dla statków, która pozwoli na obracanie w miejscu jednostek do 200 metrów długości. Przewidywane są kolejne instalacje infrastrukturalne, jak choćby wydłużenie nabrzeża przeładunkowego i, oczywiście, znaczące pogłębienie portowego kanału.

Jest to pierwszy etap przebudowy usteckiego portu, który ma być zrealizowany do 2023 roku. Oznacza to duże zwiększenie potencjału gospodarczego portu, który w obecnie może przyjmować tylko niewielkie jednostki. Zdaniem ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marka Gróbarczyka, Ustka z niewielkiego portu rybackiego stanie się dzięki temu atrakcyjna dla przemysłu i poważnego transportu morskiego. Jednocześnie minister krytycznie odniósł się do władz miasta Ustka, których personalnie nie określił, w związku – jak to nazwał – ze skandaliczną zgodę na budowę apartamentów mieszkalnych w usteckim porcie.

Podjąłem decyzje personalne i z tego powodu dyrektor techniczny Urzędu Morskiego w Słupsku został odwołany – mówił Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Podpisał on państwa (samorządowców) petycje w sprawie tej zmiany. Ja sobie nie wyobrażam, że taka inwestycja, którą mamy robić miałaby się skończyć budową apartamentowców. Oczywiście, to zostało zmienione, ale ja się obawiam intencji, które pojawiły się w tym zakresie.

Nie obyło się przy tym bez akcentów wyborczych: minister wskazał, kto jego zdaniem powinien w nowej kadencji zostać nowym burmistrzem kurortu.

Sprawa rozbudowy usteckiego portu nie jest nowa. W grudniu 2015 roku z takim pomysłem wystąpiły samorządy Ustki i powiatu słupskiego oraz Urząd Morski w Słupsku. Podobnie jak i teraz ówczesny projekt przewidywał przeniesienie zachodniego falochronu, pogłębienie kanału i resztę jak wyżej. Przewidywany koszt również był podobny: blisko 190 milionów złotych. Wówczas jednak projekt został wygaszony na szczeblu centralnym. Przypomnijmy, że w grudniu 2015 roku już od miesiąca tekę branżowego ministra piastował Marek Gróbarczyk. Fakt, że projekt odżył w roku 2018 oraz że minister jednoznacznie wskazuje na kandydata na nowego burmistrza Ustki nie ma oczywiście nic wspólnego z rokiem wyborczym, chociaż niektórzy uczestnicy spotkania w kapitanacie portu Ustka to sugerowali.

Jakby na to nie patrzeć – niezależnie od intencji pomysłodawców – Ustka bierze ostry kurs na rodzinę miast portowych, których przez wiele dziesiątków lat była jedynie ubogą krewną. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.