K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Słoneczny nad morzem

0

Pociąg „Słoneczny” po raz czternasty wjedzie na tory prowadzące do Ustki. Wakacyjne połączenie kolejowe, które cieszy się dużym powodzeniem wczasowiczów, skomunikuje nadmorski kurort z centralną częścią kraju.

Uruchomienie połączenia to efekt szerokiej współpracy lokalnych samorządów z Kolejami Mazowieckimi. Pierwszy kurs „Słonecznego” zaplanowano na 23 czerwca, natomiast ostatni odbędzie się 2 września. Jest to oferta przygotowana specjalnie z myślą o turystach, którzy szukają taniego i szybkiego środka transportu nad morze.

Pociąg wyjeżdża z Warszawy przed siódmą – mówi Dariusz Grajda, dyrektor handlowy Kolei Mazowieckich – a do Ustki dojeżdża tuż po godzinie dwunastej. Czas podróży wynosi około pięciu godzin i dwudziestu minut. Takiego czasu nie osiągnie się żadnym samochodem, żeby bezpiecznie i zgodnie z przepisami dojechać do celu. W ubiegłym roku przewieźliśmy tym pociągiem sto jedenaście tysięcy osób.

Ceny biletów mają kształtować się bardzo korzystnie. Za przejazd z Warszawy do Ustki zapłacimy 60 złotych, a studenci i uczniowie, ze względu na przysługujące im ulgi, połowę tej kwoty. Dodatkowo przewóz rowerów i zwierząt będzie zupełnie darmowy. Zadbano także o zniżki w wielu instytucjach kulturalnych znajdujących się na trasie pociągu. Każdy, kto pokaże w takim miejscu bilet „Słonecznego” będzie mógł liczyć nawet na 50-procentowy rabat. Połączenie ma być obsługiwane przez nowoczesny, w pełni klimatyzowany skład, który jednorazowo zabierze w podróż do 1000 osób.

To jest kolejny sezon, w którym Koleje Mazowieckie – i można to powiedzieć bez jakiegoś sarkazmu – uszczęśliwiają nas po prostu tym połączeniem, bo naprawdę jest bardzo atrakcyjne i bardzo konkurencyjne, nawet w kontekście tego, że dzisiaj mamy Pendolino, bo dłużej się nie jedzie, a dużo taniej to kosztuje. Tak więc jest to doskonałe uzupełnienie oferty Przewozów |Kolejowych. Można tylko marzyć, żeby to połączenie trwało przez cały rok.

Współpraca samorządu usteckiego z Kolejami Mazowieckimi trwa od lat. Obie strony podpisały umowę, w ramach której informują swoich odbiorców o ofertach z jednej strony Ustki, z drugiej – przewoźnika. Bartosz Gwóźdź-Sproketowski, wiceburmistrz Ustki podkreśla, że samorząd dba o infrastrukturę kolejową, przejął też dworzec PKP, planując od września jego modernizację z dofinansowaniem urzędu marszałkowskiego.

Jedynym co może stanąć na drodze do uruchomienia „Słonecznego” jest trwający remont torów prowadzących do Ustki. Końca prac jeszcze nie widać, a wakacje są już za pasem.

(opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.