K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Na morzu i lądzie

0

Muzeum w Lęborku oraz stowarzyszenie żołnierzy i sympatyków Niebieskich Beretów zapraszają na otwarcie wystawy „Na morzu i lądzie. 55. Rocznica sformowania 7. Łużyckiej Dywizji Desantowej”. Ekspozycja będzie prezentowana w galerii Strome Schody.

Wernisaż wystawy w muzealnej galerii Strome Schody w Lęborku odbędzie się już w najbliższy piątek (25 maja) o godz. 18. Ekspozycja poświęcona 7. Łużyckiej Dywizji Desantowej, czyli tzw. Niebieskim Beretom.

Wystawa została przygotowana z okazji 55-lecia tej jednostki – informuje Marek Adamowicz z Muzeum w Lęborku. – Eksponaty pochodzą ze zbiorów Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy, a także zbiorów prywatnych panów Krzysztofa Jankowskiego i Jacka Mazurka.

Co zostanie wyeksponowane? Zbigniew Cybula, wiceprezes zarządu stowarzyszenia żołnierzy i sympatyków Niebieskich Beretów mówi, że wystawa składać się będzie z modeli okrętów desantowych i ciężkiego sprzętu bojowego, plansz informacyjnych, fotogramów z ćwiczeń, broni strzeleckiej i rodzajów umundurowania. Będzie także punkt poświęcony misjom ONZ, w których brali udział żołnierze jednostki. Nie pominięto także czasów trudnych dla całej Polski, czyli działań jednostki w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku i w okresie stanu wojennego. Wystawa będzie czynna do 1 lipca w godzinach otwarcia muzeum.

Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym przez byłego dowódcę wojsk lądowych gen. broni Zbigniewa Głowienkę oraz starostę powiatu lęborskiego i burmistrza Lęborka. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.