K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Olimpijski bieg

0

W Kwakowie po raz siedemnasty odbył się Bieg Olimpijski. To już dziewiąty Memoriał imienia Piotra Nurowskiego, prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem. Zwycięzcą biegu trzeci raz z rzędu został Jarosław Janczylik, mieszkaniec gminy Kobylnica.

Jak zawsze kwakowska impreza miała niepowtarzalny klimat. Po powitaniu przez wójta Kobylnicy Leszka Kulińskiego wszystkich uczestników biegu i zaproszonych gości nastąpił moment szczególny – z zachowaniem ceremoniału wciągnięto na maszt flagę olimpijską i zapalono znicz. Tego zaszczytu dostąpił dwukrotny olimpijczyk – brązowy medalista z Montrealu – judoka Marian Tałaj.

Na starcie tegorocznego siedemnastego biegu Olimpijskiego Kwakowo 2018 stanęło 1100 osób w tym kilkunastu miłośników nordic walking. Wszyscy mieli do pokonania prawie sześciokilometrową trasę, która wytyczona została po drodze asfaltowej, piachu i duktach leśnych.

Wśród startujących byli politycy, samorządowcy, olimpijczycy – Kazimierz Adach, Jan Huruk, Barbra Madejczyk, Romuald Rasiak, Marian Tałaj – oraz przedstawiciele Polskiego Komitetu Olimpijskiego z Marianem Sypniewskim i Elżbietą Kwiatkowską. Największą grupę uczestników stanowiła młodzież szkolna. Ponad stu uczniów reprezentowało Szkołę Podstawową nr 45 z Bytomia, którzy w ramach „Zielonej Szkoły” w Poddąbiu za namową maratończyka Jana Huruka startowali w biegu. Najszybciej trasę pokonał i pierwszy na mecie z dużą przewagą zameldował się Jarosław Janczylik, który jest uczniem III LO w Gdyni i mieszkańcem gminy Kobylnica. To jego trzeci triumf pod rząd w tych biegach.

Na drugim miejscu przybiegł Dawid Więckowski z Kończewa, również mieszkaniec tej gminy, trzeci na linii mety zameldował się ustczanin Modest Rękawek. Wśród pań zwyciężyła Lucyna Kuklińska-Nurkowska trenerka lekkoatletyki w Jantarze Ustka. Miejsce drugie zajęła Wiktoria Pańka z Akademii Małego Lekkoatlety Słupsk. Trzecia była Ewelina Chołody ze Słonowic.

Dla wielu zawodników uprawiających różne dyscypliny sportowe, bieganie to najlepsza forma na wyrobienie kondycji wytrzymałościowej. Po raz kolejny w biegu uczestniczyła grupa młodych pięściarzy SKB Czarni wraz z trenerem Jerzym Walczukiem.

Jednak największą grupę uczestników biegu stanowiła młodzież szkolna różnych szkół. Liczebnością wyróżniali się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 45 w Bytomiu. Na duże uznanie Jana Huruka zasłużył sobie uczeń SP w Kończewie, który pokonał cały dystans w bardzo dobrym tempie.

Od kilku lat w biegach uczestniczą też osadzeni w Areszcie Śledczym w Inowrocławiu, reprezentujący klub biegacza Paragraf. Wszyscy uczestnicy, włącznie z olimpijczykami, pokonali trasę w różnym czasie, ale nie czas i kolejność były najważniejsze – ważna była idea biegu olimpijskiego. Wszyscy zostali zwycięzcami. Najlepsi otrzymali puchary i nagrody rzeczowe. Pozostali uczestnicy podobnie, jak co roku mogli wygrać drogą losowania jeden z dziesięciu rowerów górskich. Za rok kolejne emocje biegowe w Kwakowie. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.