K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

PO chce głowy dyrektorki

0

Słupska Platforma Obywatelska żąda wyciągnięcia konsekwencji wobec dyrektorki Słupskiego Ośrodka Kultury. Działacze zarzucają jej zlekceważenie anonimu, który dotyczył molestowania nieletnich przez instruktora tańca zatrudnionego w jednostce.

W maju na wniosek prokuratury policja zatrzymała 34-letniego Pawła K., podejrzewanego o pedofilię. Mężczyźnie zarzuca się obcowanie płciowe z osobą poniżej piętnastego roku życia oraz podawanie alkoholu nieletnim. Kierownictwo SOK-u o zachowaniu instruktora tańca miało wiedzieć znacznie wcześniej za sprawą anonimu, który w lutym wpłynął do instytucji. Zdaniem działaczy Platformy Obywatelskiej, donos został zlekceważony, a sytuacja zamieciona pod dywan, co mogło doprowadzić do dalszej krzywdy dzieci.

W naszej ocenie – przepisy mówią o tym dość jednoznacznie – prawo zostało złamane przez szefową instytucji miejskiej – informuje Zbigniew Konwiński, poseł PO. – Pani dyrektor SOK wpisała się moim zdaniem w oczekiwania władz: żadnych problemów, tylko uśmiechy, poklepywania po plecach, a wtedy, kiedy jest problem, to chowamy to, żeby nie było widać. Mam nadzieję, że decyzje, jakie w tej sprawie zostaną podjęte przez władze miasta Słupska, a których oczekujemy, spowodują, że w przyszłości każdy, kto ma do czynienia z potencjalną krzywdą dziecka, będzie wiedział, jak reagować na wpływający anonim.

Rajcy Platformy Obywatelskiej obwiniają prezydenta Słupska o zupełny brak reakcji w kryzysowej sytuacji. Od władz miasta domagają się dogłębnego wyjaśnienia sprawy i sprawdzenia czy działania podjęte przez podlegających im urzędników były zgodne z procedurami. Sami również zamierzają podjąć odpowiednie kroki.

Widząc bezczynność prezydenta w tej sprawie, jako szef klubu i członek komisji rewizyjnej deklaruję, że zgłosimy wniosek o przeprowadzenie kontroli w tejże placówce – zapowiada radny klubu PO Jan Lange. – Tematem tej kontroli ma być zachowanie procedur, zachowanie wobec prawa. Nie może być tak, że sytuacja istnieje od lutego, a prezydent w tej sprawie milczy.

Z kolei Anna Rożek, słupska radna z klubu Platformy Obywatelskiej, podkreśla, że sprawą z urzędu powinna zająć się prokuratura i prześledzić, czy nie doszło do niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariusza publicznego. Jednocześnie radna oświadczyła, że w wypadku niepodjęcia przez prokuraturę takich czynności, stosowne zawiadomienie do organu ścigania złożone zostanie przez klub Platformy. – Gdzie chodzi o młodzież i dzieci, nie można mieć jakiegokolwiek pobłażania – mówi Anna Rożek.

Działacze PO chcą zwolnienia obecnej dyrektorki Słupskiego Ośrodka Kultury lub przynajmniej zawieszenia jej w obowiązkach do czasu wyjaśnienia sprawy. Dyrektorka uważa, że jest jeszcze za wcześnie na komentarze, bo te wiązałyby się z ujawnianiem szczegółów toczącego się postępowania. Decyzją Sądu Okręgowego w Słupsku podejrzanemu o pedofilię mężczyźnie uchylono areszt tymczasowy. Paweł K. przed wymiarem sprawiedliwości odpowiadać będzie z wolnej stopy.

(opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.