K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Domy przy Długiej

0

STBS wybuduje dwa budynki mieszkalne i parking dwupoziomowy przy ulicy Długiej. Inwestycja jest jednym z elementów rewitalizacji tego obszaru miasta.

Dwa budynki, które postawi Słupskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego dadzą 49 nowych lokali mieszkalnych. Wśród nich znajdzie sześć mieszkań dla osób niepełnosprawnych motorycznie i niedowidzących oraz lokale realizujące politykę senioralną. Ponadto wybudowany zostanie dwupoziomowy parking na 48 miejsc postojowych. Realizacja projektu miałaby się rozpocząć jeszcze w tym roku.

Planujemy zacząć w sierpniu, ale o tym zdecyduje wynik przetargu. Mamy nadzieję, że uda się go rozstrzygnąć do końca lipca. Wykonawca wszedłby wtedy na budowę w sierpniu. Jest możliwość zakończenia budowy w grudniu 2019 roku, choć mamy obowiązkowy nadzór archeologiczny, który może to odsunąć, więc dla bezpieczeństwa planujemy zakończenie na pierwszy kwartał 2020 roku – mówi Krzysztof Kido, prezes Słupskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

Tuż obok inwestycji STBS-u miasto przymierza się do budowy obiektów przeznaczonych na cele komunalne. Budynki wzbogaciłyby słupską substancję mieszkaniową o dodatkowe 104 lokale. Pieniądze na realizację tego zadania magistrat zamierza pozyskać z tzw. pożyczki rewitalizacyjnej oferowanej przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Koszt tej inwestycji to kwota 15,5 miliona złotych na 104 mieszkania – informuje Krystyna Danilecka-Wojewódzka, wiceprezydent Słupska – natomiast pożyczka rewitalizacyjna, którą zamierzamy wziąć, wynosi 8 milionów złotych. Przy czym jest ona bardzo atrakcyjnie oprocentowana, bo na 0,25 procent. Pożyczka ta może być spłacana przez 15 lat, co oznacza, że miasto ponosiłoby miesięczny koszt w wysokości 48 tysięcy złotych. Wydaje się on możliwy do udźwignięcia. Dodatkowo musimy wziąć pożyczkę o charakterze bardziej komercyjnym na kwotę 2,5 miliona złotych i wyżej oprocentowaną. Miasto natomiast musi jednorazowo wyłożyć 30 procent wkładu, czyli 4,5 miliona złotych.

Magistrat chce, aby fundusze na budowę nowych mieszkań komunalnych znalazły się w budżecie na rok 2019. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.