K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Terytorialsi w Słupsku

0

W słupskiej Wojskowej Komendzie Uzupełnień rozpoczął się nabór ochotników do Wojsk Obrony Terytorialnej. Przyjęci do służby ćwiczenia odbywać będą na terenie 7. Brygady Obrony Wybrzeża.

Rekrutacja do nowego rodzaju sił zbrojnych rozpoczęła się od formalności. Chętni, którzy złożyli wnioski o przyjęcie do Wojsk Obrony Terytorialnej na początek zapoznali się z warunkami służby. A możliwości wyboru dróg rozwoju jest wiele.

W tych wojskach służą strzelcy, czyli ta podstawowa specjalność wojskowa, ale są także osoby, które obsługują sprzęt łączności, a więc telegrafiści, czy też inny, są także stanowiska dla kierowców, jednak najwięcej chętnych jest do służby specjalności strzelec wyborowy – informuje Mirosław Olszewski z Wojskowej Komendy Uzupełnień. – To są proste, podstawowe specjalności wojskowe, ale jak sądzę, dla większości zainteresowanych wojskiem są one wystarczające i dla każdego można znaleźć odpowiednie stanowisko.

Ochotnicy z regionu wcieleni do Wojsk Obrony Terytorialnej ćwiczenia odbywać będą na terenie 7. Brygady Obrony Wybrzeża. Na każdego, kto pomyślnie przejdzie badania medyczne i psychologiczne, czeka szesnastodniowy poligon. Następnie szkolenia będą odbywać się raz na miesiąc w wybrane weekendy. Trening ma pomóc w odpowiednim przygotowaniu się do zadań, które będą czekać przed tzw. terytorialsami.

Naszym głównym zadaniem jest niesienie pomocy lokalnej społeczności w czasie klęsk żywiołowych, innych kryzysów, natomiast dopiero kolejnym, tym militarnym, jest współdziałanie z wojskami operacyjnymi – mówi Krzysztof Hurtak, zastępca dowódcy 7. Brygady WOT.

Formowanie słupskiego batalionu Wojsk Obrony Terytorialnej rozpocznie się pod koniec tego roku. Oddział będzie liczyć około 700 żołnierzy. W województwie pomorskim powstaną trzy brygady tego rodzaju wojsk. Zakłada się, że łącznie będzie to 3000 osób pod bronią. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.