K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Złoto i brąz judoków

0

Dwa kolejne sukcesy odnieśli judocy Towarzystwa Sportowego Judo Gryf Słupsk. Leon Choiński wywalczył mistrzostwo Polski osób niepełnosprawnych, a Dymitrij Janczylik zdobył brązowy medal na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży.

Słupsk ma kolejnego mistrza Polski. Jest nim Leon Choiński zawodnik Towarzystwa Sportowego Judo Gryf Słupsk, który wywalczył ten tytuł podczas Mistrzostw Polski Osób Niepełnosprawnych. Mistrzostwa odbywały się w Luboniu/k Poznania. W zawodach startowało ponad 80 zawodników o rożnym stopniu niepełnosprawności. Choiński startował w kategorii +81 kg w grupie zawodników z dysfunkcją wzroku. To już trzeci medal tego judoki, ale wciąż ma niedosyt. Chciałby sięgać po wyższe cele, ale w Polsce judo niepełnosprawnych nie jest zbyt popularne. W innych krajach zawodnicy z dysfunkcjami ćwiczą nawet z kadrą narodową pełnosprawnych judoków.

W zeszłym roku byłem na mistrzostwach Europy – wspomina Leon Choiński. – Zawodnicy innych krajów mieli nie tylko reprezentacyjne dresy, ale przede wszystkim pełną opiekę lekarską i masażystów. Ja tam byłem jedynakiem z Polski, a pojechałem na własny koszt. Bez żadnych przygotowań. Tyle, co poćwiczę w Słupsku, albo w Szkocji, gdzie jeżdżę, bo tam mam z kim trenować. Tutaj dobry jest Dymitij, Bartek Szaniawski i z nimi mogę ćwiczyć. Nie ma jednak innych zawodników, żeby się przygotować do walk na arenach międzynarodowych. To nie to, co chciałbym osiągać.

Z wypowiedzi trzykrotnego mistrza Polski można wysnuć wniosek, że osoby niepełnosprawne, które uprawiają judo, nie znajdują większego w strukturach ministerialnych i związkowych. Słupscy trenerzy oczekują, że Polski Związek Judo oraz organizacje osób niepełnosprawnych docenią tego ambitnego sportowca i otrzyma on szansę startu na arenie międzynarodowej. Chociażby na zbliżających się mistrzostwach świata w Portugalii.

Kolejny medal dla słupskiego judo, ale koloru brązowego, wywalczył Dymitrij Janczylik podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, która odbywała się w Pile. Startują w niej judocy w wieku 16-17 lat. Rywalizowało ponad 180 zawodników z szesnastu województw w dziewięciu kategoriach wagowych – od 46 kg do +90 kg. W gronie tym była dwójka słupskich judoków, Dymitrij Janczylik, który walczył w kategorii do 81 kg i Gniewosz Gawroch w kategorii do 55 kg. Najlepiej z tej dwójki, jak już zostało powiedziane, powiodło się Janczylikowi, który zdobył brązowy medal. Gawrych miał trudne losowanie i zakończył swój start na walkach eliminacyjnych.

Janczylik kolejny raz potwierdził, że należy do czołówki judoków w kategorii do 81 kg. To już trzeci indywidualny medal Mistrzostw Polski tego utalentowanego młodego judoki. Jest uczniem trzeciej klasy Gimnazjum nr 4 w Słupsku. Nieco żartobliwie mówi, że brązem chciał uzupełnić dotychczasową kolekcję medali, ponieważ wcześniej miał już złoty i srebrny.

Ten utalentowany zawodnik z racji wieku za rok będzie miał jeszcze możliwość startu w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży. Zapowiedział już teraz, że zrobi wszystko, aby ten start zakończyć złotem. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.