K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Lubowidz przed sezonem

2

Jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc wypoczynkowych w powiecie lęborskim jest Lubowidz. Tuż przed wakacjami trwa porządkowanie terenu wokół jeziora.

Jezioro Lubowidzkie to turystyczna perełka gminy Nowa Wieś Lęborska. Nad wodą chętnie relaksują się również mieszkańcy Lęborka. Na gminnej działce znajduje się m.in. plac zabaw, miejsce do biesiadowania i siłownia pod chmurką. Wybudowano również pomost. Obszar objęty jest monitoringiem. Jeszcze przed sezonem letnim sprawdzany jest stan urządzeń i czystości nad urokliwym zakątkiem nowowiejskiej miejscowości.

Czyścimy, sprzątamy, a od pierwszego lipca będzie tam przenośna toaleta – mówi Ryszard Wittke, wójt gminy Nowa Wieś Lęborska. – Mogę tylko apelować do wszystkich, żeby tego miejsca nie zaśmiecać, bi chyba źle się wypoczywa w takim zaśmieconym miejscu. W każdą sobotę i niedzielę sprzątamy ten teren – najpóźniej w poniedziałek – ale wypoczywa się cały tydzień. Gdyby coś się działo, to proszę zgłaszać to do mnie lub pracowników. Oczywiście, jest tam monitoring i w razie konieczności możemy z niego skorzystać. Rzecz jasna, dla bezpieczeństwa tam wypoczywających.

Lęborczan nie trzeba specjalnie zachęcać do wypoczynku nad Jeziorem Lubowidzkim.

Mówiąc szczerze, to od małego się tutaj wychowywałem – przyznaje pan Marcin, wypoczywający nad jeziorem Lubowidzkim. – Jedyny w pobliżu czysty zbiornik. Można miło spędzić czas. Jest bardzo blisko. A jeżeli zmiana pogody, to wsiadamy do auta i uciekamy. To tylko cztery kilometry do domu. Wejherowo, Łęczyca nie mają czegoś takiego. Są jakieś stawki, a na nich utonięcia. Tutaj są ratownicy… Tu nawet pod namioty ludzie przyjeżdżają.

Ze swoim wujkiem zgadza się również drugi pan Marcin. Dodaje, że jeśli ktoś nie lubi tłumu na plażach, to może tutaj przyjechać i w spokoju spędzić czas. No i w jeziorze jest cieplejsza woda.

Do jeziora można dojechać również autobusem, co ułatwia niezmotoryzowanym dotarcie do jednej z piękniejszych miejscowości w powiecie lęborskim. (opr. rkh)

Dyskusja2 komentarze

  1. Teren na zdjeciu jest ladny ale bardzo maly. Czy ktos wchodzil do wody zaraz za pomostem? Cos okropnego zapadamy sie w mul, plywajac ocieramy sie o zielska, ktore sa juz tak rozlegle i tuz pod powierzchnia wody. Jezioro zwyczajnie zarasta. Ta perelka mojego dziecinstwa i dziecinstwa moich dzieci zdziczala, niestety ale jest zaniedbana. Nieporownywalne z tym co bylo wczesnie, gdzie jezioro tetnilo zyciem, bylo duzo osrodkow i te dbaly o wszystko.

    • zgadzam sie w 100% z Panem. Wchodzilam do wody i za pomostem, i w inych miejscach, to koszmar. Odradzam kapanie sie w tym jeziorze. Ta nasza „perelka” niestety, nie da sie z niej kozystac.