K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Manewry Baltops 2018

0

Na Bałtyku rozpoczęły się manewry morskie pod kryptonimem BALTOPS 2018 zaliczane do największych ćwiczeń NATO w tej części Europy. Jedną z faz ćwiczeń taktycznych, było lądowanie sojuszniczych sił w rejonie Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Ustce.

W tegorocznych manewrach, które rozpoczęły się w litewskiej Kłajpedzie uczestniczy około 5 tysięcy żołnierzy, blisko 40 okrętów z 20 państw członkowskich NATO oraz Szwecji i Finlandii. Manewry BALTOPS organizowane są na Bałtyku od 1972 roku. Polska uczestniczy w nich od 1993 roku. Ze strony polskiej w ćwiczenia zaangażowane są siły 8. Flotylli Obrony Wybrzeża ze Świnoujścia. Są to cztery trałowce oraz okręt transportowo-minowy ORP Kraków. Ponadto w zabezpieczeniu operacyjno-desantowym biorą udział żołnierze z 8. Batalionu Saperów oraz 43. Batalionu 3 Flotylli Okrętów. Desant w Ustce jest stałym elementem corocznych manewrów BALTOPS, łagodne plaże to idealne miejsce do wyjścia na ląd amfibii AAV-7, którymi w czwartek desantowały się międzynarodowe siły amerykańsko-rumuńskie. Przebieg ćwiczeń i użycie sprzętu nakreślił przed ćwiczeniami ppor. John M. DeFelice z kompanii FOX, natomiast kpt. mar. Grzegorz Lewandowski, oficer prasowy 8 FOW, przybliżył obserwatorom skalę komplikacji tego ćwiczenia.

Po wykonaniu zadania desantowego była chwila przerwy, w której żołnierze piechoty morskiej US Marines odpowiedzieli na kilka pytań dziennikarzy.

Desant w sile 200 marines pozostanie na usteckim poligonie kilka dni i wspólnie z polskimi i rumuńskimi siłami ćwiczyć będzie ostre strzelanie. Po raz czwarty ćwiczeniami dowodzą Morskie Siły Uderzeniowe i Wsparcia NATO. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.