K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Przestawiali pionki

0

W siedzibie Centrum Organizacji Pozarządowych i Ekonomii Społecznej w Słupsku odbył się XVII Integracyjny Turniej Szachowy. Udział w nim wzięło 16 juniorów i 12 seniorów. Zabrakło tylko osób niewidomych i słabo widzących.

Szachy w Słupsku, za sprawą Integracyjnego Klubu Sportowego „ZRYW”, mają już wielu miłośników. Dowodem na to może być XVII Integracyjny Turniej Szachowy, w którym rywalizowało 28 szachistów w różnym wieku ze Sławna, Dębnicy Kaszubskiej, Ustki, Siemianic, Kobylnicy i Słupska. Grano systemem szwajcarskim na dystansie 9 rund i z tempem po 15 minut na partię dla zawodnika. Sędzią głównym zawodów był Brunon Studziński. Turniej miałby charakter bardziej integracyjnym gdyby, grali w nim zawodnicy przy szachownicach brajlowskich.

Już dawno nie było tak zaciętej rywalizacji, jaka towarzyszyła mistrzom 64 pól. Trafiały się partie, które już w czwartym posunięciu kończyły się zwycięstwem. Bartosz Batruch ze Słupska skończył swoją partie matem szewskim. Przyznał, że jego przeciwnik popełnił błąd i to mu ułatwiło zadanie. Bartek trenuje w słupskiej SP 2, a dodatkowo uczęszcza także na treningi aikido.

Największym zaskoczeniem dla grających był udział przedstawicielki płci pięknej Lucyny Sapis, która bardzo skutecznie rywalizowała z mężczyznami. Szachistka na swoim koncie ma ponad 2 tysiące punktów FIDE, ale – jak przyznaje – gra rzadko, ponieważ nie zawsze pozwala na to praca. Tym razem okoliczności pozwoliły jej zając miejsce przy szachownicy. W pierwszym pojedynku uporała się z Romanem Sikorskim z Kobylnicy, który dobrze jest znany jako organizator turnieju szachowego dla dzieci. Tym razem wystąpił w roli zawodnika i nie ukrywał, że to duży stres. Oboje szachiści uważają, że takich rozgrywek powinno być w Słupsku więcej.

Do ostatniego posunięcia na 64 polach nie było wiadomo, kto spośród juniorów i seniorów zwycięży w tym integracyjnym turnieju. W kategorii junior troje szachistów zgromadziło po siedem punktów. Dopiero progres szachowy wyłonił najlepszego zawodnika. Okazało się, że była nią Lena Cyprych z Siemianic. Na miejscu drugim uplasował się Mikołaj Rokicki z Ustki, natomiast miejsce trzecie zajął Marcin Kapiszka ze Słupska. Miejsce czwarte z sześcioma punktami zajął słupszczanin Michał Przybylski. Aż sześciu zawodników zgromadziło po pięć punktów.

W kategorii senior po sześć punktów zdobyło pięciu szachistów. Ostatecznie pierwsze miejsce zajęła Lucyna Sapis ze Słupska. Za przedstawicielką płci pięknej na miejscu drugim uplasował się Dimitry Aniskiewicz z Ustki, a na trzecim Jerzy Walawicz z Dębnicy Kaszubskiej. Czwarte miejsce zajął Roman Sikorski, a piąte Damian Wenelski – wszyscy z dorobkiem sześciu punktów. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.