K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Biały Spichlerz na ukończeniu

0

Remont Białego Spichlerza, przeznaczonego na potrzeby Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, dobiega końca. Mimo mocno niesprzyjającej, deszczowej pogody, jaka towarzyszyła ekipom budowlanym od początku prac aż do późnej wiosny, termin zakończenia budowy będzie dotrzymany.

Jak informuje inżynier budowy Wojciech Smolarczyk, największe trudności sprawiały wówczas niezbędne prace na zewnątrz budynku, a więc przede wszystkim wymiana dachu i odnowa elewacji. Jak już informowaliśmy, tzw. Biały Spichlerz został przekazany słupskiemu muzeum przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego w wyniku zamiany nieruchomości z ówczesnym właścicielem spichlerza, który otrzymał inne obiekty w Trójmieście. Muzeum od dawna dusi się w posiadanych obiektach. Ponad 65 procent zbiorów muzealnych leży w magazynach, gdyż brakuje dla nich miejsc wystawienniczych. Eksponowane są rotacyjnie: część wystawianych zabytków wędruje do magazynu, a jej miejsce zajmują te, które czekały na swoją kolej. Spichlerz muzealny to potężna dawka świeżego powietrza dla słupskiego muzealnictwa. Przede wszystkim będzie można wyeksponować większość zbiorów słupskiej placówki związanych z Witkacym. Swoje kąciki znajdą tu również słupskie osobowości, które wniosły swój znaczący wkład w historię miasta. Do prac remontowo-adaptacyjnych obiektu w styczniu 2017 roku przystąpiła jedna z warszawskich firm remontowych. Deszczowa pogoda nie sprzyjała zadaniu. Budynek był w złym stanie technicznym, należało wymieniać stropy i podłogi, co nie było zadaniem łatwym. Wszystko jednak się udało.

Obecnie – informuje inżynier budowy Wojciech Smolarczyk – prowadzone są prace wykończeniowe. Od strony ulicy Szarych Szeregów rozpoczął się już demontaż rusztowań. Elewacja prezentuje się bardzo dobrze, podobnie jak żaluzje, które – zamontowane w oknach – oddają charakter budowli. Dach także wykonany został w stu procentach. Obecnie testowana jest winda, która ułatwi komunikację w obiekcie. Urządzenie przygotowane jest do odbioru przez Urząd Dozoru Technicznego. Zakończenie wszystkich prac remontowych przewidziano na koniec lipca 2018 roku.

Nowa część muzeum ma być udostępniona zwiedzającym w październiku przyszłego roku. Ale to nie koniec starań słupskich muzealników o rozwój placówki. Ich celem jest teraz tzw. Czerwony Spichlerz posadowiony tuż przy Białym. W ocenie inż. Wojciech Smolarczyka jest w dużo lepszym stanie technicznym, niż budynek sąsiedni, ale jeżeli szybko się go nie zagospodaruje, to w ciągu pięciu lat zostanie z niego ruina, gdyż już teraz zaczyna przeciekać dach. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.