K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Wielokulturowe forum

0

W Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku odbyło się XIV Forum Edukacji Regionalnej. Podczas sesji, w której uczestniczyli dyrektorzy szkół i nauczyciele, poruszono temat wielokulturowości Pomorza w kontekście setnej rocznicy odzyskania niepodległości.

Tegoroczne Forum Edukacji Regionalnej, zogniskowane wokół setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, skupiło się na wielowymiarowości kultury pomorskiej.

Pokazujemy historię Polski poprzez dwudziestolecie międzywojenne, ale potem wchodzimy w przestrzeń dzisiejszą, w sytuację rodzinną, ekonomiczną, historyczną, gospodarczą, kulturalną po drugiej wojnie światowej – mówi prowadzący forum prof. Daniel Kalinowski z Akademii Pomorskiej. – Nasze spotkanie skupione jest na kilku punktach: z jednej strony mamy dzieci, młodzież, która przez piosenkę, taniec, recytację pokazuje udział w niepodległej kulturze współczesnej Polski, ale i oprócz tych artystycznych, tworzonych przez ludzi młodych aktów pokazujemy bardziej odpowiedzialne wypowiedzi. Pojawiają się więc tutaj naukowcy z Akademii Pomorskiej czy też z Uniwersytetu Gdańskiego.

Podczas spotkania odbyły się wykłady nawiązujące przede wszystkim do motywu niepodległościowego. W imprezie udział wzięli również artyści, którzy postarali się przybliżyć ideę wolności, ale tej odczuwanej mentalnie, a nie politycznie. Ważnym punktem programu forum była dyskusja dyrektorów lokalnych szkół o tym, jak przekazać nowym pokoleniom wartości patriotyczne.

Chcemy poprzez ten jeden dzień warsztatowo-intelektualno-wystawienniczy pokazać, iż szkoła – podstawowa, średnia i wyższa – jest bardzo ważnym miejscem dyskusji o wolności, o niepodległości. Nie chodzi nam wyłącznie o kwestie historyczne, które są dostępne tylko w namyśle akademickim, ale również o samą świadomość obywatelską, o to, co codziennie nosimy w naszych umysłach jako ludzie, mieszkańcy tego miasta – mówi prof. Kalinowski.

Forum Edukacji Regionalnej było też doskonałą okazją, aby zapoznać się z przedstawieniem odrodzenia Polski w literaturze kaszubskiej czy z odniesieniami do zaślubin z Bałtykiem w dwudziestoleciu międzywojennym. Organizatorzy mają nadzieję, że upowszechnianie w ten sposób bogatej kultury Pomorza przełoży się na wzmocnienie potencjału edukacyjnego w naszym regionie. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.