K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Bezpiecznie nad wodą

0

Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe pełną parą przygotowuje się do nachodzących wakacji. Bezpieczeństwa wczasowiczów na plażach strzec będzie siedemdziesięciu ratowników.

Nabór kandydatów na ratowników wodnych, słupski WOPR rozpoczął już na początku marca. Zapewnienie odpowiednio wykwalifikowanej kadry okazało się nie lada wyzwaniem. Wielu zrezygnowało ze stanowisk na ostatniej prostej, tuż przed otwarciem sezonu. Na dziś jednak nie ma zagrożenia, że wieże strażnicze na plażach zostaną puste.

Plaże od Ustki do Czołpina będą zabezpieczone przez słupski WOPR. W Ustce zachodniej – dwa stanowiska, czyli sześciu ratowników, w Ustce wschodniej – pięć stanowisk i piętnastu ratowników. Do tego dochodzą ratownicy medyczni, sternicy, operatorzy skuterów, kierownicy zespołów, płetwonurkowie. Docelowo kąpieliska od Ustki do Czołpina zabezpiecza 70 ratowników. Pilnowane będzie także kąpielisko w parku Trendla w Słupsku, kąpielisko w Bytowie, a także słupska pływalnia SOSiR-u – informuje Piotr Dąbrowski, szef WOPR w Słupsku.

Ratownicy na kąpieliskach będą obecni od godziny 10 do 18. Po tym czasie ochronę przy nabrzeżu zapewnią zespoły interwencyjne, które będą stacjonować w Ustce i Rowach. Oprócz kapitału ludzkiego, przed sezonem należało również zadbać o przygotowanie sprzętu. W tym roku bezpieczeństwa wczasowiczów ratownicy będą strzec także z powietrza dzięki zakupionemu dronowi.

Mamy wyszkolonego operatora, członka słupskiego WOPR-u. To drogi sprzęt, technologicznie zaawansowany i jestem pewny, że będzie wspierał akcje ratownicze, jeżeli chodzi o obserwację oraz zapobieganie – mówi Piotr Dąbrowski.

W Ustce już od kilku dni na plaży działa czteroosobowa załoga WOPR-u. Pozostałe stanowiska w pełni zostaną obsadzone od pierwszego lipca. Ratownicy na wieżach pozostaną do 15 września. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.