K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Festyn Caritasu

0

Dochód z dorocznego festynu dobroczynnego, który odbył się w minioną niedzielę na terenie parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego, tamtejszy Caritas przeznaczył na rzecz potrzebujących. Aktywiści parafialni przygotowali z tej okazji biesiadne posiłki, loterie, kiermasz taniej książki i wyrobów domowych oraz występy artystyczne, ale panujący upał nie sprzyjał frekwencji wiernych.

Festyn rozpoczął się o godzinie 14 i trwał do 21, ale tłumów nie było. Nie sprzyjała temu upalna pogoda. W szczytowym momencie temperatura sięgała nawet 30 stopni Celsjusza w cieniu, a miejsce festynu nie należało do zacienionych. Tym niemniej wielu wiernych zostało po sumie na terenie parafii w oczekiwaniu na zapowiadany festyn dobroczynny.

Caritas to katolicka organizacja dobroczynna, którą oficjalnie zarejestrowano w Polsce w roku 1926. Jej korzenie sięgają jednak czasu zaborów, wieku XIX. Caritas przy parafii św. Maksymiliana Kolbego w Słupsku działa od 16 lat. Pomaga nie tylko wiernym ze swojej parafii, ale wszystkim potrzebującym, którzy się do niej zgłoszą z prośbą o pomoc. Słowo „caritas” w dużym uproszczeniu oznacza miłosierdzie, bezinteresowny dar Boży przeznaczony dla potrzebujących.

Organizacja ta należy do grona trzech najprężniej działających kół w Słupsku. Jak informuje prezes Caritasu przy parafii św. Maksymiliana Kolbego Elżbieta Szreder, niedzielny festyn nie zaliczał się do najbardziej udanych pod względem frekwencji. Przyczyną był przede wszystkim upał, który na terenie w większości pozbawionym cienia mocno doskwierał uczestnikom imprezy.

Oprócz tego typu festynów Caritas prowadzi szereg działań, których celem jest pomoc najuboższym. Między innymi w roku 2013 podpisał umowę o unijnej pomocy żywnościowej, zajmując się dystrybucją darów wśród tych, którzy kwalifikują się do otrzymywania takiej pomocy. W tym przypadku niezbędne jest zaświadczenie z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie o dochodach poniżej 1.268 złotych na osobę w rodzinie. W tej chwili taką opieką objętych jest około 120 osób. Caritas przy parafii św. Maksymiliana Kolbego mieści się w Słupsku przy ulicy Piłsudskiego 20.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.