K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Wspólne finanse przedszkoli

0

Komisja finansów dała zielone światło słupskiemu Centrum Usług Wspólnych. Nowa jednostka będzie odpowiadać za zarządzanie księgowością wszystkich placówek przedszkolnych.

Centrum Usług Wspólnych przejmie z miejskich przedszkoli rozliczenie wszystkich zadań finansowych. Obecnie sprawami księgowymi zajmują się osoby pracujące tylko na część etatu, dla których przeważnie jest to tylko dodatkowe zajęcie. Niepełny wymiar zatrudnienia sprawia, że często obowiązki przekraczają dostępny czas pracy. Nowa jednostka ma to zmienić.

Zaoferujemy wszystkim pracującym w przedszkolach możliwość zatrudnienia w CUW, oczywiście w pełnym wymiarze – mówi Krystyna Danilecka-Wojewódzka, wiceprezydent Słupska. – Każdy, kto chciałby pracować i spełni kryteria, ma szansę znalezienia pracy. Przypomnę, że ta praca jest w sumie dla 12 specjalistów, a my w przedszkolach zatrudniamy w tej chwili księgowych tylko na 9 i pół etatu.

Centrum Usług Wspólnych będzie obsługiwało budżet w wysokości około 30 milionów złotych. Sam koszt funkcjonowania centrum ma być niższy niż zwiększenie etatów księgowych w poszczególnych przedszkolach. Roczne wydatki z budżetu miasta na ten cel mają wynosić 950 tysięcy złotych. O tym, czy jednak CUW powstanie, na najbliższej sesji zdecydują radni. Na razie projekt zyskał przychylność komisji finansów.

Wydaje mi się, że to bardzo duże odciążenie dla zarządzających przedszkolami, jeżeli chodzi o sprawy księgowe – mówi radny Robert Danielkiewicz. – Dyrektor powinien zajmować się merytoryką, a nie sprawami księgowymi. Na tym trudnym rynku pracy, który teraz jest, znalezienie księgowego, który by ogarnął i ZUS-y, i wynagrodzenia, i oprócz tego także sprawy księgowe przedszkola, to dość duże wyzwanie, także w kontekście tych wysokości płac.

Centrum Usług Wspólnych zacznie działać od stycznia 2019 roku i będzie mieścić się w budynku po wygaszonym gimnazjum nr 3. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.