K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Enduro Ustka – Charlotta

0

W miniony weekend w scenerii nadbałtyckiej plaży i zachodniej części usteckiego portu, a także w lesie okalającym słynną Dolinę Charlotty odbył się Międzynarodowy Wyścig Motocyklowy Charlotta Enduro Extreme 2018.

To już czwarta edycja tego niezwykle widowiskowego wydarzenia motosportu. W największej tego typu imprezie w północnej części Polski wystartowało blisko 300 zawodników, a wśród nich 5 kobiet. Zawody rozgrywano w dwóch etapach – prolog w porcie Ustka oraz wyścig trzygodzinny w Dolinie Charlotty. Z roku na rok organizatorzy podwyższają stopień trudności trasy. Coraz chętniej w zawodach udział biorą też zawodnicy zagraniczni. W tym roku startowało ich ponad trzydziestu, przede wszystkim z Litwy i Łotwy. Z przyczyn technicznych nie dotarł jednak do Ustki ubiegłoroczny lider wyścigu – Blake Gutzeit z RPA.

Zawody Enduro rozpoczęły się od prologu. To czterokilometrowy odcinek biegnący po nadmorskiej plaży wraz z wymagającym, a zarazem bardzo niebezpiecznym sztucznym torem przeszkód.

Na jednym z okrążeń, podczas pokonywania ponaddwumetrowej przeszkody, po upadku zawodnika doszło do zapalenia się motocykla. Dzięki szybkiej interwencji służb ratowniczych ogień udało się stłumić. Na szczęście motocykliście nic się nie stało. Zawodnicy klasy PRO dodatkowo mieli do pokonania odcinek biegnący przez kamienny falochron portowy. Jednak największym wyzwaniem dla startujących w drugim dniu zawodów był trzygodzinny wyścig po bagnistym leśnym terenie wokół Doliny Charlotty, naszpikowanym wieloma ekstremalnymi przeszkodami. Jedno okrążenie miało dwanaście kilometrów.

Tutaj mamy ewenement praktycznie w skali całego kraju, bo robimy zawody na wytrzymałość, one wymagają naprawdę ogromnej siły, determinacji, aby te trzy godziny w trudnym, najeżonym sztucznymi przeszkodami terenie wytrzymać. Więc tak naprawdę przyjeżdżają tutaj sami twardziele – mówi Marcin Spirowski, organizator zawodów.

Po morderczych dwudniowych zmaganiach najlepszym zawodnikiem tegorocznego Enduro Extreme okazał się Sebastian Krywult na motocyklu KTM. Miejsce drugie wywalczył Grzegorz Kargul na KTM excf 250. Trzeci był Emil Juszczak na KTM 300 xc-w. W kategorii amator pierwsze miejsce zajął Kacper Dudzic na KTM 300 exc, drugi był Kacper Fojtuch na KTM, a trzeci Hubert Żbikowski na KTM exc. Najlepsza z pań, Agnieszka Smolińska, na motocyklu BETA uplasowała się na 111. miejscu.

Kategorię Masters wygrał Mieszko Gotkowski na Rmz 250, drugi był Adam Kubarski na Husqvarnie TE 300i. Miejsce trzecie zajął Litwin Danielius Zostautas na KTM. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.