K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Niebezpieczny zabytek (Aktualizacja)

0

Stan zabytkowego budynku poczty przy ulicy Łukasiewicza wzbudził zaniepokojenie słupskiego radnego. Odpadające fragmenty murów stanowią zagrożenie dla przechodzących tamtędy ludzi.

Słupsk nie może narzekać na brak zabytkowych obiektów, którymi chwali się w przewodnikach turystycznych i folderach. Nie wszystkie jednak pozostają w pieczy miejskiego samorządu, a stan wielu z nich może budzić poważne obawy. Jednym z nich jest budynek dawnej Poczty Głównej przy ulicy Łukasiewicza, zbudowany w 1879 roku. W projektowaniu jego neogotyckiej bryły i wnętrza czynnie uczestniczył słupszczanin Heinrich von Stephan, główny poczmistrz Niemiec. Ostatni remont elewacji budynku przeprowadzony został ponad 20 lat temu. Jego obecny stan zaniepokoił radnego Mieczysława Jaroszewicza, który w tej sprawie interpelował podczas ostatniej sesji. Zabytek wprawdzie wykorzystywany jest przez Pocztę Polską, ale radny wnioskował o interwencję władz miejskich u właściciela, by ten zapobiegł degradacji budynku. Jest to o tyle pilne, że naruszone erozją fragmenty gzymsów spadają na chodnik i stwarzają zagrożenie dla przechodniów.

To budynek zabytkowy, w związku z tym także konserwator zabytków ma nad nim pieczę. To jest pierwsza kompetencja, ażeby także upominał się u właściciela. Natomiast prezydent przygotowuje teraz pismo do Dyrekcji Generalnej Poczty Polskiej, zwracając uwagę na ten stan, na konieczność zarówno zabezpieczenia tego budynku przed niszczeniem, jak i zabezpieczenia przed uszkodzeniem kogokolwiek z przechodzących – mówi wiceprezydent miasta Krystyna Danilecka-Wojewódzka.

Takich samych interwencji wymaga na pewno stan murów obronnych. Zawalone zimą fragmenty i podparte tymczasowymi wspornikami na pewno nie stanowią wizytówki miasta. Wprawdzie w tym wypadku pism interwencyjnych musiałoby być więcej, bo mury mają kilku właścicieli, ale warto podjąć ten trud. Ich widok wystawia świadectwo miastu i jego dbałości o zabytki. (opr. jwb)

* * *

Dzisiaj otrzymaliśmy informację dotyczącą powyższego tekstu. Oto jej treść:

Uprzejmie informuję, że sprawa jest nam znana, jednak budynek w Słupsku przy ul. Łukasiewicza 3 nie należy do Poczty Polskiej, a do firmy Orange, z którą mamy jedynie umowę na wynajem. W związku z tym nie możemy planować modernizacji ani remontu, chociaż także jesteśmy zainteresowani poprawą stanu technicznego tego obiektu, co zgłaszamy właścicielowi od 2012 roku – poinformowała Justyna Siwek, rzecznik prasowy Poczty Polskiej S.A.

 

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.