K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Plener z Gryfitami

0

Muzeum Pomorza Środkowego w każdą niedzielę wakacji zaprasza mieszkańców Słupska i turystów na Jarmark Gryfitów, imprezę plenerową organizowaną na Rynku Rybackim przy Spichlerzu Richtera. Co tydzień na odwiedzających to miejsce czekać będą nowe atrakcje i nowy przewodnik po kulturze, historii i sztuce Pomorza.

Najstarsze wzmianki o jarmarkach sięgają średniowiecza. Wydarzenia te organizowane były najczęściej przy okazji świąt kościelnych, ożywiając tkankę miasta targami kupców i klientów. Do tradycji owych zjazdów, nie tylko handlowych, ale także spotkań wielu kultur, nawiązuje dziś w ofercie dla mieszkańców i turystów Muzeum Pomorza Środkowego. W najbliższą niedzielę, 8 lipca, swój dzień w cyklu plenerów z Gryfitami będzie miał partner głównego organizatora – Słupski Ośrodek Kultury.

Na pewno będą dwa stoiska dla miłośników prac manualnych – mówi Krzysztof Przygoda, instruktor ds. Wirtualnego Ośrodka Kultury i public relations. Będzie to Manufaktura, działająca przy Emceku, gdzie będzie można zrobić ładnie zdobione zakładki do książek, oraz nasza Pracownia Ceramiczna, która teraz zmienia swoją oficjalną nazwę na Rękodzielnię, gdzie poznamy tajniki wytwarzania ceramiki i witraży. Wystąpią też młodzi adepci Studia Piosenki Słupskiego Ośrodka Kultury i grupa kuglarska. Zobaczymy ciekawe pokazy, ale także sami możemy wziąć udział w miniwarsztatach, aby spróbować sił w sztuce kuglarskiej.

Ciekawie zapowiada się również wystawa zdjęć młodych fotografów ze Studia Fotografii Cyfrowej i Analogowej SOK-u, prowadzonej pod kierownictwem Jadwigi Girsy-Zimny. Ale to nie wszystko, co dla odwiedzających Jarmark Gryfitów przygotowali animatorzy kultury słupskiej placówki. W najbliższą niedzielę w kompleksie muzealnych zabudowań będzie można nauczyć się także tańca.

Swoje umiejętności zaprezentują dzieci z Zumba Kids, oczywiście w pokazie zumby, ale i najmłodsi goście jarmarku będą mogli wziąć udział w krótkich warsztatach tanecznych, aby poznać tajniki tego tańca i być może spróbować tańczyć w przyszłości – mówi Krzysztof Przygoda z SOK-u.

Jarmark Gryfitów to nie tylko oferta kulturalna. Miłośnicy antyków, starych książek, biżuterii będą mogli nacieszyć oko przy stoiskach kolekcjonerskich. Swoje zbiory zaprezentują bukiniści, floryści, bursztynnicy, twórcy ludowi i amatorzy zbieracze rzeczy wszelkich, pośród których nierzadko znaleźć można prawdziwą perłę. (jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.