K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Most dwóch gmin

0

Dzięki wspólnym staraniom samorządów gmin Kobylnica i Słupsk oraz współpracy z Nadleśnictwem Leśny Dwór podpisano porozumienie dotyczące modernizacji mostu na Słupi w Łosinie.

Według władz gminy Kobylnica i gminy Słupsk, a także Nadleśnictwa Leśny Dwór, modernizacja mostu na Słupi w Łosinie jest od dawna oczekiwana przez mieszkańców regionu. Szczególnie przez rowerzystów, gdyż przeprawa przez rzekę jest elementem szlaku turystycznego. Nowy most zastąpi drewniany, który znajduje się w fatalnym stanie technicznym.

W 2001 roku, podczas powodzi uległ poważnemu zniszczeniu i wtedy razem z władzami państwowymi zdecydowaliśmy o postawieniu tego mostu – przypominał Leszek Kuliński, wójt gminy Kobylnica. – Udało to się rok później, więc ten most ma szesnaście lat. Staraliśmy się go konserwować, ale czas pozostawił ślady na tym moście i wymaga on już kapitalnego remontu. Wspólnie z wójt Barbarą Dykier i Nadleśnictwem Leśny Dwór podjęliśmy starania o pozyskanie pieniędzy na ten cel. Koszt mostu to ponad 760 tysięcy. Podzieliliśmy się tak, że Lasy Państwowe przeznaczają na to 200 tysięcy złotych, a pozostałą kwota podzieliliśmy się równo z gmina Słupsk.

Zakres inwestycyjny obejmuje kompleksową przebudowę mostu na Słupi. Zostanie on całkowicie rozebrany, a w jego miejsce zbudowany nowy, betonowy o nośności 40 ton. Z tej przerwy w użytkowaniu mogą być niezadowoleni rowerzyści i inni użytkownicy drogi.

Myślę, że warto poczekać te parę miesięcy – uważa Barbara Dykier, wójt gminy Słupsk. – Jest to piękny szlak rowerowy, ale również skrót dla mieszkańców Krępy, Głobina czy Stanięcina. Cieszę się, że ten most dzięki wspólnym wysiłkom doczeka się remontu, a konstrukcja tego mostu będzie taka, że posłuży on wiele, wiele lat.

Czas realizacji tej inwestycji planowany jest na 3-4 miesiące – dodaje Leszek Kuliński. – Oczywiście, jeżeli pojawi się wykonawca zaraz po ogłoszeniu przetargu, a ten będzie ogłoszony w lipcu, żeby w połowie sierpnia mogło zapaść rozstrzygnięcie. Przez wakacje most na pewno będzie jeszcze służył rowerzystom, a potem będą musieli trochę poczekać. Ale, jak myślę, w październiku, listopadzie i grudniu ich aktywność jest nieco mniejsza.

Most będzie dostosowany do potrzeb pojazdów wykorzystywanych w gospodarce leśnej, dlatego Lasy Państwowe współfinansują tę inwestycję. Dla Nadleśnictwa Leśny Dwór będzie ona dodatkowo ważna chociażby do celów przeciwpożarowych.

Znajdujemy się na terenie leśnictwa Płaszewko, które kilka lat temu zostało podzielone obwodnica Słupska na pół – przypomina Grzegorz Goliszek, z Nadleśnictwa Leśny Dwór. – Każda droga, każdy most, które prowadzą do tego leśnictwa, są nam niezmiernie potrzebne. Zwłaszcza ze względu na zagrożenie pożarowe. A teraz mamy dużo pożarów w lasach. Wczoraj był w Bobolicach, przedwczoraj w Leśnym Dworze, więc taka inicjatywa była niezwykle potrzebna. Tym bardziej że po podniesieniu nośności tego mostu będziemy z niego mogli korzystać także naszym sprzętem gospodarczym. Jednocześnie cieszę się, że będzie on służył rowerzystom. Na naszym terenie mamy sporo szlaków rowerowych, więc wypadałoby, żeby były bezpieczne.

Ta inwestycja na pewno poprawi komfort i bezpieczeństwo podróżowania pomiędzy obiema miejscowościami. (opr. rkh)

 

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.