K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Jakubowe dni z jubileuszem

0

Lęborskie Dni Jakubowe to największa i najważniejsza impreza kulturalno-rekreacyjno-handlowa przyciągająca tysiące lęborczan i turystów. W tym roku odbędzie się ona w dniach od 20 do 22 lipca.

Jarmark nawiązuje do tradycji średniowiecznych spotkań kupców i rzemieślników. Ma też wymiar religijny. Tegoroczne Święto Miasta Lęborka to przede wszystkim 20. rocznica patronatu św. Jakuba Apostoła nad Lęborkiem. Dekretem z 22 czerwca 1998 roku biskup diecezji pelplińskiej ustanowił św. Jakuba Apostoła patronem Lęborka. W tym roku Lęborskie Dni Jakubowe odbywać się będą od 20 do 22 lipca. Wydarzenie zainauguruje w piątek uroczyste posiedzenie Rady Miejskiej, podczas którego wręczone zostanie Honorowe Wyróżnienie Miasta Lęborka – statuetka „Lęborski Lew”. Sporo działo się będzie również na starówce i placu Pokoju. Niepowtarzalną jarmarkową atmosferę tworzyć będą m.in. tradycyjne kramy z wyrobami rzemieślniczymi, cukrową watą i balonami, plener malarski, konkursy dla dzieci i dorosłych oraz występy artystyczne nie tylko lokalnych zespołów.

To jest największe wydarzenie nie tylko kulturalne w Lęborku – mówi burmistrz Witold Namyślak. – Serdecznie zapraszam mieszkańców Lęborka mi wszystkich gości, którzy będą w pobliżu. Będzie w czym wybierać, bo wydarzeń będzie mnóstwo, a w szczególności dwa duże koncerty zespołu Wilki i Grzegorza Hyżego.

Do widowiskowych i atrakcyjnych należą też koncerty z cyklu Międzynarodowych Spotkań z Folklorem „Muzyka Regionów”. Dużym zainteresowaniem od lat cieszy się również wieczorny spacer z duchami Krzyżaków wzdłuż lęborskich obwarowań. Niezmiennie popularne pozostają także Międzynarodowy Zlot Jakubów oraz bieg uliczny św. Jakuba. Natomiast w ramach projektu „Ożywiona Staromiejska” na deptak miejski wprowadzani zostaną uliczni muzycy i przebierańcy, pojawią się również wystawy plastyczne i spektakle teatralne. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.