K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Współpraca z Wołkowyskiem

0

Delegacja z Lęborka odwiedziła Wołkowysk na Białorusi. Wizyta w partnerskim mieście była okazją do umocnienia przez samorządy współpracy, którą nawiązano pięć lat temu.

Ubiegłotygodniowa wizyta lęborskiej delegacji w Wołkowysku wpisała się w jubileusz podjętej współpracy.

Pięć lat temu podpisaliśmy porozumienie o współpracy – mówi Alicja Zajączkowska z Urzędu Miejskiego w Lęborku. – Bardzo się do tego przyczynił pan Przemysław Mikusiński, który jest jednym z członków Stowarzyszenia Rodzin Ziemi Wołkowyskiej. To porozumienie dotyczy nie tylko Polaków, którzy urodzili się na Białorusi i tam mieszkają, ale też szeroko pojętej współpracy między miastami.

Okoliczności pobytu w białoruskim mieście były sprzyjające do nawiązania nowych kontaktów.

Mieliśmy tez okazje porozmawiać z partnerami Wołkowyska, bowiem mają oni partnerskie miasta w obwodzie kaliningradzkim, w Mołdawii, na Litwie oraz dwa polskie miasta, czyli Michałowo i Siedlce. Ja rozmawiałam o podpisaniu porozumienia z burmistrzem z Mołdawii, który mówił o ich bardzo ciekawych zespołach ludowych i dużym polu do współpracy – dodała A. Zajączkowska.

Partnerskie miasto zostało w 2016 roku upamiętnione w sposób szczególny uchwałą Rady Miejskiej w Lęborku. Z inicjatywą nadania skrzyżowaniu okrężnemu położonemu na osiedlu Lębork-Wschód nazwy „Rondo Miasta Wołkowysk” wyszło wówczas lęborskie koło przewodników Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.