K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Kolejna ulotkowa akcja

0

Na lęborskim deptaku po raz kolejny spotkać można było działaczy lokalnego porozumienia środowisk patriotycznych i obywatelskich Reduta Lębork. Przeprowadzili oni akcję ulotkową związaną z upamiętnieniem daty – 11 lipca 1943 r.

Reduta Lębork to otwarta, patriotyczna i proobywatelska inicjatywa stowarzyszeń Lęborski Budżet Obywatelski i Ruchu Kontroli Wyborów – Ruchu Kontroli Władzy oraz Klubu Gazety Polskiej. Wspólnie zajmują się oni organizacją, między innymi prelekcji i upamiętnianiem ważnych rocznic. Nieprzypadkowo więc w środę, 11 lipca, zobaczyć można było działaczy kolportujących ulotki na moście przy Staromiejskiej w Lęborku.

Od dwóch lat obchodzimy narodowy dzień pamięci o ofiarach nacjonalistów ukraińskich, polskich obywatelach II Rzeczypospolitej – wyjaśnia historyk Radosław Sikora. – Data 11 lipca 1943 roku jest datą symboliczną. W tym dniu doszło do największej masakry ludności polskiej na Wołyniu. Data symboliczna, ponieważ rzezie na Wołyniu zaczęły się wcześniej i trwały jeszcze później, ale 11 lipca było apogeum tych krwawych wydarzeń.

Wręczane mieszkańcom miasta ulotki zawierały nie tylko informacje związane z datą 11 lipca 1943. Zamieszczono również wiadomości na temat działalności Reduty Lębork.

Przygotowaliśmy również baner, który przypomina lęborczanom o tej istotnej dacie – mówi Jarosław Gryń z Reduty Lębork. – Historia kladzie się cieniem na relacjach między Polakami a Ukraińcami. Myślę, że nie należy tego spychać do niepamięci. Należy pamiętać o tym i na prawdzie i w zgodzie budować wzajemne relacje.

To miejsce, ten most stał się takim punktem kontaktowym i przy okazji różnych rocznic staramy się o nich przypominać. Mówić, jaką one w naszej historii odegrały. Mam nadzieję, że nasze ulotki, bezpośrednie rozmowy pozwolą przybliżyć ten temat, a przy okazji poznać zdanie mieszkańców – dodał Włodzimierz Klata, Reduta Lębork

Lęborczanie byli zainteresowani prowadzoną akcją i chętnie przystawali, aby porozmawiać z ich kolporterami. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.