K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Nadmorski węzeł

0

Ustka podpisała umowę na dofinansowanie budowy węzła transportowego, który zrewolucjonizuje komunikację w nadmorskim kurorcie. W ramach przedsięwzięcia zmodernizowana zostanie infrastruktura kolejowa, autobusowa i rowerowa.

Ustecki samorząd otrzymał 16 milionów złotych na powstanie zintegrowanego węzła przesiadkowego. Dofinansowanie z urzędu marszałkowskiego stanowi 85 procent kosztów kwalifikowanych. Całość inwestycji powinna zamknąć się w kwocie około 23 milionów. Zadanie zakłada odrestaurowanie dworca PKP i budowę pętli autobusowej wraz z towarzyszącą jej infrastrukturą. Oprócz tego wyremontowana zostanie linia kolejowa 405 na odcinku Ustka – Miastko.

Wszystko zaczęło się od konkursu architektonicznego, w którym wyłonione zostały najlepsze rozwiązania projektowe. Potem w oparciu o wyłonione prace stworzony został własny projekt miasta, który teraz będzie realizowany.

Dziękuję przede wszystkim wydziałowi rozwoju integracji europejskiej pod kierownictwem pana naczelnika Teodorowicza i jego zastępczyni, pani Peli. Dziękuję także wydziałowi infrastruktury i ochrony środowiska, który uczestniczył przy opracowaniu niezbędnej dokumentacji oraz wszystkim pracownikom urzędu, którzy wnieśli bardzo duży wkład, a wszystko to po to, abyśmy mogli to dzisiaj sfinalizować – mówi Jacek Graczyk, burmistrz Ustki.

Dworzec kolejowy po modernizacji zostanie wzbogacony o wypożyczalnię rowerów. Ponadto wczasowiczom podróż po Ustce ułatwi informacja turystyczna oraz przechowalnia bagaży. Sam budynek zostanie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Między innymi zainstalowania zostanie winda, która pomoże dostać się na wyższe kondygnacje. Zupełnie nowa będzie za to pętla autobusowa z trzema peronami oraz parkingami samochodowymi typu kiss and ride. Nie zapomniano także o rozwoju infrastruktury rowerowej z parkingami i ścieżkami dla jednośladów.

Ustka to piękne miasto, które dziennie przyciąga około stu tysięcy turystów w szczycie sezonu turystycznego – mówi marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. – Jest niezwykle popularne na mapie turystycznych kurortów, z wielkimi ambicjami rozwoju uzdrowiska. Dostrzegamy ten wielki walor, także dla całego rynku turystycznego województwa pomorskiego. Chciałbym życzyć władzom Ustki sprawnej realizacji tego wielkiego projektu.

Pierwsze przetargi na budowę węzła transportowego zostaną rozpisane w sierpniu tego roku. Natomiast zakończenie prac planowane jest na 2020 rok. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.