K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Transplantologia w Słupsku

0

W słupskim szpitalu wojewódzkim uruchomiono oddział transplantacji dla osób chorych na nowotwór krwi. Powstanie ośrodka przeszczepów nie byłoby możliwe bez pomocy finansowej lokalnych samorządów.

Otwarty oddział transplantacji jest jedynym miejscem w rejonie Pomorza Środkowego, gdzie pacjenci chorzy na białaczkę będą mogli liczyć na kompleksowe leczenie. Wcześniej musieli jeździć do Gdańska, co wydłużało cenny czas rekonwalescencji. Teraz chorzy z oddziału hematologii na miejscu będą przygotowywani do przeszczepu szpiku. Andrzej Sapiński, prezes Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku, podkreśla, że dzięki temu oddziałowi udostępniony zostanie szerszy zasób usług zdrowotnych dla miasta i powiatu słupskiego. Poprawie ma ulec nie tylko opieka zdrowotna w zakresie bezpieczeństwa pacjenta kwalifikowanego do przeszczepu szpiku, ale także wprowadzone zostaną nowe technologie medyczne.

Gościem uroczystości otwarcia nowego oddziału był marszałek województwa pomorskiego, który przyznał, że nie ma powodów, aby wysoko specjalistyczne procedury medyczne nie mogły być realizowane poza ośrodkami uniwersyteckimi. Podobna sytuacja jest w Wejherowie, który stał się centrum lecznictwa kardiologicznego.

Pomysłodawcą powstania słupskiego oddziału transplantacyjnego jest doktor Wojciech Homenda. Od początku wierzył i starał się urzeczywistnić marzenia o możliwości przeprowadzania przeszczepu szpiku kostnego w szpitalu specjalistycznym przy ulicy Hubalczyków. Po dwudziestu latach istnienia hematologii w Słupsku i wykształceniu odpowiedniej kadry specjalistów nareszcie udało się osiągnąć cel w postaci odrębnego oddziału. Doktor Homenda, który jest wojewódzkim konsultantem ds. hematologii, zaznacza, że perspektywy rozwoju tej dziedziny medycyny są w Pomorskiem bardzo dobre.

Realizacja tak dużego przedsięwzięcia nie byłaby jednak możliwa bez wsparcia finansowego samorządów z powiatu słupskiego. Do projektu ośrodka swoją cegiełkę dołożyły wszystkie lokalne gminy. Największą kwotę za zgodą rady miejskiej wyasygnowało miasto Słupsk, które podarowało na ten cel 800 tysięcy złotych.

Chciałbym podziękować moim kolegom i koleżankom samorządowcom, że po raz kolejny okazujemy solidarność – mówi Robert Biedroń, prezydent Słupska. – Budżety są, jakie są, ale tutaj ponad podziałami, solidarnie okazaliśmy pomoc, kiedy szpital poprosił. I za to serdecznie dziękuję. Mam wrażenie, że czasami możemy się różnić politycznie, ale kiedy przychodzi do dnia codziennego, pomocy naszym mieszkańcom, to jesteśmy solidarni.

Całkowity koszt inwestycji wynosi ponad 1,7 miliona złotych. Oddział transplantologii posiada pięć sal czteroosobowych i jedną dwuosobową. Wszystkie pomieszczenia zostały przystosowane, aby spełniać najbardziej rygorystyczne kryteria sterylności. Sale wyposażono między innymi w śluzy i systemy laminarnej wymiany powietrza, które zapewniają filtrowanie powierza w pomieszczeniach przeznaczonych dla pacjentów. Co roku na słupski oddział hematologiczny trafia około trzech tysięcy pacjentów. Dzięki ośrodkowi przeszczepów ich szanse na wyzdrowienie znacznie się zwiększą. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.