K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Fotel mafioza

0

Niecodzienny projekt designerski stworzyli uczniowie słupskiego Plastyka przy Koszalińskiej. Dzięki ich fotelowi, który powstał z kaset ze ścieżką dźwiękową z „Ojca chrzestnego”, każdy, kto na nim usiądzie, poczuje się jak bohater filmu Francisa Coppoli.

Praca uczennic udowadnia, że jedynym ograniczeniem przy tworzeniu sprzętu użytkowego jest wyobraźnia. „Fotel mafioza” wykonano z blisko tysiąca kaset magnetofonowych. Aby wyraźniej podkreślić charakter mebla, na nośnikach audio znalazła się ścieżka dźwiękowa z kultowego „Ojca chrzestnego”. Wykonanie projektu wymagało dużego zaangażowania całej ekipy włączonej w proces twórczy, ale końcowy efekt okazał się wart wysiłku.

Można powiedzieć, że to forma, która sprawdzałaby się z wielkością tego fotela. Ojciec chrzestny – wiadomo, fotel masywny, duży, na którym prawdziwy mafiozo może sobie usiąść i wyglądać jak pan tego wszystkiego, co jest wokół. Takie jest wrażenie, jakby wszyscy wokół byli wtedy podwładnymi – mówi Zuzanna Tomińska, uczennica Liceum Plastycznego w Słupsku, jedna z autorek – oprócz Klaudii Galek i Aleksandry Łuczaj – koncepcji wyglądu mebla.

Projekt młodych artystek osiąga już swoje pierwsze sukcesy. Praca została zakwalifikowana do 7. edycji konkursu „Młodzi na Start” i w ramach festiwalu Design Days można ją oglądać do 15 lipca w Parku Naukowo-Technicznym w Gdyni.

Jestem niesamowicie dumna z dziewczyn, że udało im się zakwalifikować do tak prestiżowej wystawy – mówi Anna Wojcieszek, opiekunka licealistek. – Gdynia Design to największy designerski festiwal w Polsce, zrzeszający profesjonalistów z dziedziny projektowania i wszystkich, którzy interesują się designem.

Fotel pod skrzydła projektantek wróci jeszcze tego lata. Uczennice liceum plastycznego chcą wzbogacić swoją o pracę o system audio, tak aby można było odsłuchać nagrania zapisanego na kasetach. Na razie nie ma jeszcze planów czy pomysł będzie kontynuowany przy tworzeniu kolejnych instalacji artystycznych. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.