K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Kościuszki bez wykonawcy

0

5 milionów złotych miała kosztować rewitalizacja ulicy Kościuszki w Łebie. Były pieniądze, nie było jednak…wykonawcy. Po kilku nieudanych przetargach odstąpiono od realizacji tej inwestycji.

Jedna z większych inwestycji drogowych planowanych na terenie Łeby to przebudowa wraz z rozbudową odcinka ulicy Kościuszki (od urzędu miejskiego do przejazdu kolejowego). Plany nie zostaną jednak wdrożone w życie.

Mieliśmy na tę inwestycję pięć milionów złotych – mówi Andrzej Strzechmiński, burmistrz Łeby. – Do piątego przetargu nikt się nie zgłosił.

Oprócz środków własnych uzyskano na tę inwestycję 2,5-milionowe dofinansowanie w ramach programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019 (edycja 2018). Konieczne było wykazanie mechanizmu powiązania łebskich dróg z drogami wyższej rangi. To nie było trudne, bo akurat ten odcinek ulicy Kościuszki łączy się z drogą wojewódzką 214.

Niestety, z przykrością muszę poinformować, że ze względu na tę sytuacje na rynku firm drogowych wystąpiliśmy do pana wojewody o rozwiązanie umowy na dofinansowanie i zwrot dwóch i pół miliona dotacji. Szkoda, bo każde pieniądze są ważne, a taka inwestycja drogowa była dla nas niezbędna. Mam nadzieję, że sytuacja na rynku szybko się poprawi. To było okresowa nagromadzenie wielu inwestycji. Nie tylko na terenie Łeby. Firmy mogły przebierać w inwestycjach i dyktować warunki. Część samorządów przystało na nie, a ja uważam, że dołożenie trzech milionów więcej byłoby nierozsądnym działaniem. Uważam, że już dołożenie 1,5 miliona ponad wartość kosztorysową tej inwestycji byłoby, mówiąc młodzieżowo, dużym przegięciem – podsumował tę sytuację burmistrz.

Pomimo odstąpienia od rewitalizacji Kościuszki, w innych rejonach nadmorskiej miejscowości planowane remonty dróg są prowadzone. Niedawno zakończono przebudowę ulic Sosnowej i Matejki (przedłużenie alei Świętego Jakuba) za ponad milion 700 tysięcy złotych. Natomiast do odbioru zgłoszono już przebudowaną ulicę Paderewskiego. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.