K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Szczeniaki w siatce

0

Policjanci zatrzymali sprawcę uśmiercenia pięciu szczeniąt. Mężczyzna najpierw ogłuszył zwierzęta, potem zakopał je w foliowej siatce. Teraz grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.

O zdarzeniu powiadomił policjantów jeden z mieszkańców Kępic, który był świadkiem zajścia. Funkcjonariusze od razu udali się pod wskazany adres, aby wyjaśnić, czy rzeczywiście doszło do zgłoszonej sytuacji. Na miejscu zastali 48-letniego mężczyznę.

Był zaskoczony wizytą policjantów i samą interwencją – mówi kom. Robert Czerwiński, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej w Słupsku. – Potwierdził, że doszło do uśmiercenia przez niego pięciu szczeniaków. Opowiedział, jak do tego doszło.

Okazało się, że zwierzęta urodziły się dzień wcześniej. Ponieważ właściciel nie był w stanie wyżywić szczeniąt, podjął decyzję o ich zabiciu. Ogłuszył je, a następnie włożył do siatki i zakopał w ziemi. Mężczyzna w chwili zatrzymania przez funkcjonariuszy policji był nietrzeźwy. Po przetransportowaniu go do słupskiego aresztu i wytrzeźwieniu usłyszał zarzuty w związku z naruszeniem zapisów ustawy o ochronie zwierząt.

Organizacje pozarządowe opiekujące się zwierzętami od lat prowadzą akcje edukacyjne, których celem jest zapobieganie podobnym zdarzeniom. Właścicieli zachęca się do sterylizacji posiadanych zwierząt. Tu często jednak pojawia się problem kosztów przeprowadzenia zabiegu.

Sama sterylizacja jest zabiegiem naprawdę drogim – mówi Barbara Aziukiewicz, prezes Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Słupsku – i nie każdy potrafi wydać na to pieniądze. My jako towarzystwo, nawet nie jako schronisko, staramy się tym ludziom pomagać. W wypadku ubogich właścicieli ich suczki sterylizujemy za darmo, a z niektórymi obarczamy się kosztami pół na pół.

Podejmowana jest również współpraca z lokalnymi strażami. W opinii prezes TOZ współdziałające ze schroniskiem gminy doskonale orientują się w zasobach zwierząt na własnych terenach i monitorują ich sytuację.

Śledczy udowodnili 48-letniemu mężczyźnie z Kępic działanie ze szczególnym okrucieństwem. Za popełnione przestępstwo musi liczyć się z karą do 5 lat więzienia. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.