K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Bezpieczeństwo najważniejsze

0

Strażacy i policjanci ze Słupska przeprowadzili szczegółowe kontrole obozów, na których przebywają harcerze. Inspekcje to efekt nowych standardów bezpieczeństwa, które wprowadzono po tragedii w Suszkach.

Jeszcze przed wakacjami mundurowi na prelekcjach spotkali się z młodzieżą, aby przypomnieć o zasadach bezpieczeństwa. Teraz wspólnymi siłami sprawdzili czy procedury są należycie przestrzegane. Pod lupę wzięto trzy obozy harcerskie rozbite obok jezior Nakło i Kryształ w powiecie słupskim. Strażacy skontrolowali jakość dróg dojazdowych, sposób rozbicia namiotów w terenie oraz stan wdrożenia wytycznych odnośnie bezpieczeństwa.

Zwracaliśmy uwagę na przygotowanie harcerzy do ewakuacji i znajomość zasad bezpieczeństwa – mówi mł. asp. Marcin Leśniewski z Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Słupsku. – Chodziło o to, czy na początku obozów były przeprowadzone przez komendantów takie szkolenia. Sprawdzaliśmy także drogi dojazdowe i możliwość naszych ewentualnych działań.

Tak drobiazgowe kontrole to wynik nowych procedur wprowadzonych po tragedii, do której doszło rok temu w gminie Czersk. Wtedy to nawałnica przechodząca nad województwem pomorskim zaskoczyła harcerzy znajdujących się w obozowisku. W jej wyniku dwie osoby zginęły a ponad 30 odniosło obrażenia. Późniejsze śledztwo wykazało wiele nieprawidłowości w organizacji obozu.

Nie chcemy dopuścić do tego, żeby powtórzyła się tragedia z zeszłego roku. Stawiamy na bezpieczeństwo, współpracę z harcerzami, policją, sanepidem oraz przedstawicielami nadleśnictw, na których terenie zlokalizowane są te obozowiska – dodał mł. asp. Marcin Leśniewski.

Nowe przepisy bezpieczeństwa są dokładniej sprecyzowane, aby młodzież mogła lepiej przygotować się do wypoczynku. Na przykład opiekunowie muszą dwa razy dziennie kontaktować się komendą straży pożarnej w celu zasięgnięcia informacji o warunkach atmosferycznych. Ponadto harcerze od teraz muszą korzystać z aplikacji RSO ostrzegającej przed anomaliami pogodowymi. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.