K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Dzieła sztuki sakralnej

0

Przez ostatnie trzy dni była otwarta wieża w Sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Lęborku. Wyeksponowano w niej kościelne zabytki. Całość wzbogacono planszami przybliżającymi historię sztuki sakralnej.

Najstarszy kościół w Lęborku to Diecezjalne Sanktuarium św. Jakuba Apostoła. Jego budowę datuje się na przełom XIV i XV wieku. Podczas Lęborskich Dni Jakubowych postanowiono pokazać świątynię od innej strony. Muzeum w Lęborku zorganizowało wystawę czasową w kościelnej wieży, na której pokazano zwiedzającym wyjątkowe eksponaty. Zaprezentowano wybrane zabytki ruchome kościoła, a wśród nich elementy sprzętu liturgicznego. Oficjalnego otwarcia trzydniowej wystawy dokonano w miniony piątek (20 lipca).

Można było zobaczyć, między innymi XVI-wieczne późnogotyckie lichtarze oświetlające ołtarz. Innym eksponatem godnym uwagi była okazałych rozmiarów biblia w przekładzie Lutra (pochodząca z XVIII wieku), niedostępna na co dzień dla ludzkiego oka. Wystawę wzbogacono o artefakty odnalezione w trakcie prac archeologicznych prowadzonych przy kościele w latach 2000-2001.

Całość wzbogacono planszami przybliżającymi historię sztuki sakralnej na przykładzie wybranych zabytków, w tym ołtarza głównego, ołtarzy bocznych, tabernakulum, ambony, chrzcielnicy czy prospektu organowego.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.