K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Przysięga Legii Akademickiej

0

W Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej imienia wiceadmirała Józefa Unruga w Ustce odbyła się uroczysta przysięga 189 ochotników żołnierzy Legii Akademickiej i kadetów służby przygotowawczej Szkoły Podoficerskiej Marynarki Wojennej.

W pierwszych dniach lipca ponad 200 ochotników studentów, w tym 107 kobiet, przekroczyło bramę Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej im. wiceadmirała Józefa Unruga w Ustce, by odbyć służbę w ramach Legii Akademickiej i służbę przygotowawczą w korpusie podoficerów. Za nimi trzytygodniowy etap szkolenia podstawowego z zakresu żołnierskiego abecadła zakończony egzaminem. Szkolenie zostało podzielone na dwie części. Część teoretyczna realizowana była na uczelniach w trakcie roku akademickiego, natomiast część praktyczna w jednostkach, centrach i ośrodkach szkolenia wytypowanych przez Ministerstwo Obrony Narodowej.

Szeregowa Klaudia Gola, studentka AWF w Katowicach, chciała sprawdzić, czy jako kobieta poradzi sobie w wojsku. Najtrudniejsze fizycznie było kopanie okopów, a psychicznie wojskowy dryl i musztra. W trakcie zajęć nie doskwierała rozłąka z rodziną, ale jej codzienny brak dało się odczuć w dniu, w którym… pojawili się na przysiędze.

Ten pierwszy etap żołnierzy legionistów zakończył się złożeniem przysięgi wojskowej, w której udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych Ustki, dowódcy jednostek garnizonu Ustka oraz licznie zgromadzone rodziny studentów z Legii Akademickiej. Słowa roty od legionistów przyjął komendant Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej, komandor Grzegorz Okuljar. Zaszczytu złożenia przysięgi na sztandar dostąpili szeregowi rezerwy Dawid Jaromin, Maciej Sokołowski i Alan Champlewski oraz mar. kadet Paweł Wojciechowski.

Program Legii Akademickiej jest programem pilotażowym, więc mieliśmy okazję po raz pierwszy zobaczyć studentów, którzy w ramach tego programu przechodzą szkolenie żołnierskie – mówi por. Joanna Prezlata, oficer prasowy CSMW w Ustce. – Studenci pochodzą z całej Polski. Blisko połowa z nich to dziewczęta. Nie wszyscy, którzy chcieli spróbować czy wojsko może być ich sposobem na życie, wytrzymali do końca. Przyjęliśmy 201 studentów, a przysięgę złożyło 164. Kolejny turnus rozpocznie się w sierpniu.

Po wypowiedzeniu słów roty ksiądz kapelan komandor porucznik Grzegorz Golec udzielił legionistom błogosławieństwa. W okolicznościowym przemówieniu komendant centrum podkreślił znaczenie i wagę złożonego ślubowania, skierował też do rodziców podziękowania za trud włożony w wychowanie synów i córek, którzy w żołnierskich mundurach potwierdzili gotowość służby dla swojego kraju. W imieniu zaprzysiężonych legionistów głos zabrał szer. Adrian Kaczmarek. Podziękował wszystkim za przybycie na tę szczególną ceremonię jaką jest przysięga wojskowa.

Uroczystość zakończyła się defiladą kompanii honorowej Szkoły Podoficerskiej Marynarki Wojennej oraz pododdziałów zaprzysiężonych żołnierzy Legionu Akademickiego. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.