K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Do wody bez obaw

0

Z powodu zakwitu sinic, niektóre kąpieliska zostały zamknięte do odwołania. Słupski sanepid uspokaja. Woda morska w naszym regionie nie stanowi zagrożenia dla plażowiczów.

Sinice dały o sobie znać w samym szczycie sezonu urlopowego nad morzem. Wzdłuż całego wybrzeża, w trosce o bezpieczeństwo wczasowiczów, zamknięto kąpieliska zaatakowane przez tę bakterię. Na szczęście plaże od Ustki do Rowów są całkowicie wolne od tego zanieczyszczenia biologicznego.

Od wielu lat na naszym terenie sinice nie występowały – zaznacza Henryka Kisiel z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Słupsku. – W tym roku też nie, co potwierdzają badania przeprowadzone w zeszłym tygodniu po tych ulewnych deszczach i w tym tygodniu. Występuje jedynie typowa roślinność bałtycka, która może pojawiać się na plaży.

Zarządca kąpielisk w ramach kontroli ma obowiązek dokonywać codziennej wizualnej oceny wody w zakresie zanieczyszczeń. Także inspekcja sanitarna z uwagi na skalę problemu dokonuje częstszych wizytacji plaż. Sanepid na swojej stronie internetowej na bieżąco umieszcza komunikaty dotyczące stanu kąpielisk. Szczegółowy wykaz zamkniętych plaż można też sprawdzić w internetowym serwisie kąpieliskowym (sk.gis.gov.pl), w którym dostępna jest mapa na bieżąco aktualizowana. A sprawdzić przed wejściem do wody warto, bo kontakt z sinicami może skończyć się bardzo nieprzyjemnie.

Może to zaowocować bardzo różnymi dolegliwościami – mówi Henryka Kisiel. – Mogą to być zarówno dermatozy, jak i objawy związane z układem pokarmowym czy oddechowym. Może też się pojawić zapalenie ucha środkowego lub zapalenie spojówek. Jeżeli więc pojawi się komunikat, że nie należy się kąpać, bo jest zagrożenie sinicami, nie należy korzystać z kąpieli w takich wodach.

Na terenie znajdującym się pod jurysdykcją Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Słupku znajduje się 12 kąpielisk. Wszystkie są na terenie gminy i miasta Ustka. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.