K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Niższa pensja prezydenta

0

Prezydent Słupska zdecydował o obniżeniu swojej pensji. Taki krok wymusza rozporządzenie Rady Ministrów dotyczące zmiany sposobu wynagradzania pracowników samorządowych.

Robert Biedroń do lipca 2018 roku za swoją pracę otrzymywał uposażenie w wysokości 8.041,84 zł netto. Składały się na nie dodatki funkcyjne, specjalne, stażowe oraz pensja zasadnicza. Zgodnie z obowiązującym od maja rozporządzeniem ta ostatnia musi zostać zmniejszona.

Jestem prezydentem, który najmniej zarabia z wójtów, burmistrzów, prezydentów miast w Polsce – mówi Robert Biedroń, prezydent Słupska. – Ale ja nie jestem tutaj dla pieniędzy. Jestem dlatego, żeby w Słupsku zaszła realna zmiana. Podjąłem decyzję, że sam obniżę sobie wynagrodzenie do stawki, która została określona w rozporządzeniu rządu, czyli do 5 tysięcy brutto. I tyle będę zarabiał od teraz.

Jak poinformował prezydent, taki krok podyktowany jest obawami o konsekwencje prawne, które mogłaby dotknąć osoby pracujące w magistracie

O wypłacie wynagrodzenia nie decyduję ja, tylko urzędnicy w ratuszu – kontynuował prezydent. – I nie chcę, żeby ktokolwiek w urzędzie kierowanym przeze mnie, ponosił odpowiedzialność za nie swoją decyzję. To jest decyzja polityczna i każdy, kto podpisuje listę z moim wynagrodzeniem może ponieść konsekwencje prawne związane z przelaniem wynagrodzenia nie w takiej kwocie, jak powinna być. Nie chcę do tego dopuścić ze względu mna dobro pracowników, ze względu na dobro osób pracujących ze mną.

Po zmianach, obecna pensja prezydenta będzie wynosić 7.247,67 zł netto. Wynagrodzenie zasadnicze zmniejszono o 1000 zł brutto a dodatek stażowy o 140 złotych. Wcześniej na obniżenie poborów Robertowi Biedroniowi nie zgodziła się rada miasta. Rajcy na czerwcowym posiedzeniu odrzucili projekt uchwały uszczuplający uposażenie sternika ratusza. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.