K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Nowy rok z akademią

0

Akademia Pomorska w Słupsku cały czas prowadzi rekrutację na 25 kierunków. W tym roku dużą popularnością cieszą się informatyka oraz cyberbezpieczeństwo. Jak zawsze na brak zainteresowania nie mogą narzekać specjalizacje medyczne.

Uczelnia w roku akademickim 2018/2019 może przyjąć 1000 nowych studentów. Do dziś zgłosiło się około 500 osób chętnych do wstąpienia w mury słupskiej Alma Mater. Nabór prowadzony jest zarówno na kierunkach humanistycznych, jak i technicznych, ale to te drugie są o wiele częściej wybierane. Kandydatów na studentów licznie przyciągają niedawno otworzone informatyka i inżynieria cyberprzestrzeni. Trudno jest też znaleźć wolne miejsce na specjalizacjach medycznych. Pełne obłożenie notują takie kierunki magisterskie, jak pielęgniarstwo, ratownictwo medyczne czy fizjoterapia.

Natomiast, biorąc pod uwagę dotychczasowy charakter uczelni, słabym wzięciem cieszą się kierunki humanistyczne. Z wyjątkiem filologii angielskiej, pozostałe specjalizacje którymi niegdyś stała Akademia Pomorska są wyraźnie w odwrocie. Na historię czy polonistykę zgłosiło się zaledwie kilkanaście osób.

Odchodzimy od kierunków tradycyjnych – nauczycielskich, pedagogicznych – i przechodzimy na kierunki techniczne – edukację techniczno-informacyjną, fizykę techniczną. Inżynierskie kierunki cieszą się dużym zainteresowaniem. W tym roku będziemy obchodzić 50-lecie uczelni, ale nigdy nie miała ona tylu kierunków technicznych co obecnie. Okazuje się, że jest to zgodne z potrzebami społeczeństwa, zgodne z zapotrzebowaniem absolwentów szkół średnich. Musimy więc być na bieżąco z tym, co ludzi interesuje – mówi Danuta Gierczyńska, prorektor ds. kształcenia i studentów AP w Słupsku.

Nabór na studia w Akademii Pomorskiej potrwa do 7 września. Od obłożenia poszczególnych kierunków będzie zależało, czy rekrutacja zostanie przedłużona. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.