K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Ponad martyrologią

0

Święto Wojska Polskiego ustanowione zostało w 1992 roku i obchodzone jest 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej bitwy warszawskiej, określanej mianem cudu nad Wisłą. W najbliższą środę w całej Polsce odbędą się uroczystości związane z obchodami tego święta.

Święto Wojska Polskiego poprzez odniesienie do daty zwycięstwa oręża polskiego nad Armią Czerwoną pozwala przełamać stygmat martyrologicznej wizji naszej historii. Główna batalia wojny polsko-bolszewickiej, rozegrana w sierpniu 1920 roku, zadecydowała o zachowaniu niepodległości Polski i zahamowaniu rozlewu komunistycznej ideologii na zachód. Ów „cud nad Wisłą” uznany został za osiemnastą w dziejach świata przełomową bitwę, która zaważyła na losach ludzkości.

W okresie II Rzeczypospolitej ustanowiono Święto Żołnierza, obchodzone od 1923 roku właśnie 15 sierpnia. Obecne Święto Wojska Polskiego nawiązuje do tej tradycji.

W najbliższą środę w całym kraju odbywać się będą uroczystości związane z żołnierskim świętem. W Lęborku do uczestnictwa w tych wydarzeniach zapraszają mieszkańców i turystów dowódca I Lęborskiego Batalionu Zmechanizowanego oraz burmistrz miasta. Obchody Święta Wojska Polskiego rozpocznie msza święta odprawiona o godzinie 9 w kościele garnizonowym. Następnie około godziny 9.40 przy tablicy pamięci na terenie jednostki złożone zostaną kwiaty. (jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.