K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Dar życia

0

Wakacje to zawsze okres zwiększonego zapotrzebowania na krew, ale też mniejszej liczy osób, które decydują się ją oddać. Dlatego Regionalne Centrum Krwiodawstwa w Słupsku zaprasza wszystkich chętnych do zostania honorowym dawcą krwi.

Jak co roku w okresie letnim zapasy krwi w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa niestety topnieją. Na taki stan rzeczy wpływ mają przede wszystkim wakacyjne wyjazdy stałych dawców, którymi w dużej mierze są uczniowie i studenci. Niedobory zauważalne są szczególnie w rzadkich grupach krwi, czyli minusowych. Przede wszystkim w grupie 0-, która jest krwią uniwersalną i można ją podać każdemu,zwłaszcza w sytuacjach awaryjnych. Oprócz tego w pozostałych minusowych, czyli AB-, B- czy A-.

Stan zapasów krwi można na bieżąco śledzić za pośrednictwem strony internetowej centrum krwiodawstwa. Urlopowicze mogą wesprzeć jednostkę także w okresie wakacji. Specjalne krwiobusy cały czas wyjeżdżają w teren, zbierając krew w nadmorskich miejscowościach. Najbliższy taki pojazd będzie można spotkać w Łebie. Krwiodawcą może zostać osoba pomiędzy 18. a 65. rokiem życia, ważąca ponad 50 kilogramów, wolna od chorób zakaźnych. Krwi nie można m.in. oddawać w wypadku poddania się zabiegowi operacyjnemu lub wykonania tatuażu w ostatnich sześciu miesiącach. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.