K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Dolina pupilków

0

Rok temu Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej otworzyło pierwszy w regionie cmentarz dla zwierząt domowych. Pomysł legalnego pochówku zwierząt najwidoczniej się przyjął, ponieważ w Dolinie Pupilków wykorzystano ponad 100 kwater.

Dolina Pupilków była odpowiedzią na prośby mieszkańców dotyczące przygotowania miejsca, gdzie mogliby legalnie pochować swoich pupili. Prawo w tej kwestii jest jednoznaczne i nie pozwala na organizowanie pochówków na własną rękę, a nie każdy godzi się z oddawaniem szczątków czworonoga do utylizacji. Rozwiązaniem tego problemu są cmentarze dla zwierząt. W Bierkowie takie miejsce działa od ponad roku i widać, że było potrzebne. Pomimo, iż istnieje stosunkowo od niedawna to wykorzystano już dużą cześć kwater grzebalnych.

Na tę chwilę liczba pogrzebanych zwierząt przekracza setkę – mówi Jan Gurgun, prezes PGK w Słupsku. – To świadczy o tym, że ta działalność była potrzebna. Nie ukrywam, że cieszy się ona popularnością nie tylko w naszym mieście, ale także w kraju. Mam wiele zapytań z innych miejscowości, np. z Częstochowy, co zrobiliśmy i w jaki sposób podjęliśmy działania organizacyjne, że takie miejsce powstało. Cieszę się, że mogliśmy spełnić oczekiwania naszych mieszkańców.

Na terenie Doliny Pupilków znajdują się specjalne sektory wyznaczone dla psów, kotów oraz mniejszych zwierzątek. Regulamin cmentarza pozwala na zagospodarowanie miejsca spoczynku w dowolny sposób. Za dodatkową opłatą można czworonożnemu przyjacielowi postawić nagrobek – od małej płyty po większe instalacje z napisem imienia zwierzęcia i jego symbolem.

Pochówek psów i kotów z dwuletnim prawem do zajmowania kwatery kosztuje 250 złotych. Natomiast złożenie szczątków małych zwierząt to koszt 70 złotych. Na specjalną ulgę mogą liczyć psy przewodnicy i policyjne, za które nie pobiera się opłaty. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.