K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Ryba w Klukach

0

Najbliższa sobota będzie dla Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach wyjątkowa. W zabytkowych zagrodach i chatach ożyją tradycje rybackie, a odwiedzające skansen tego dnia będą mogli skosztować rybnych potraw.

Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach przygotowało całodzienną imprezę pod hasłem „Wkoło ryby”. Odbędzie się ona już w sobotę, 18 sierpnia, a rozpocznie o godzinie 10. O tej porze ożyją dawne tradycje rybackie, charakterystyczne dla ludności nadmorskich wsi położonych w pasie jezior Gardno, Łebsko i Sarbsko. Typowy wystrój zagród i zabudowań skansenu – znany z wielu innych wydarzeń muzealnych – tym razem zaaranżowany zostanie w sposób podkreślający atmosferę dawnego życia rybaków i ich rodzin.

Organizatorzy tego wydarzenia tak zachęcają mieszkańców regionu i turystów do odwiedzenia kluckiego muzeum w tę sobotę. „Spacerując zatem od zagrody do zagrody podglądać można zajęcia, które rybacy wykonywali w czasie wolnym od połowów. Jedni zatem smołują łodzie, inni szyją i naprawiają sieci, a jeszcze inni kręcą liny, wyplatają kosze na ryby, wycinają merki czy strugają kleszczki. Można też przyjrzeć się zajęciom wykonywanym przez kobiety, które na wsi miały zawsze mnóstwo obowiązków. One przędą wełnę na kołowrotku i dziergają wełniane ocieplacze na kolana, które mężowie, ojcowie i bracia zakładali na czas połowu. Z ryb przygotowują potrawy, odpowiednie do zasobności gospodarstwa: z drobnicy różnych gatunków gotują zupę, którą potem podadzą z kartoflami, zasolone wcześniej śledzie przyrządzają na różne sposoby, a te świeżo złowione smażą na lnianym oleju. Drobne leszcze przerabiają na mielone kotlety, a świeże bolki podają parzone. Wędzą też węgorze.”

Tych i innych atrakcji – wśród nich także kulinarnych – przygotowanych przez pracowników kluckiej placówki muzealnej będzie można doświadczyć 18 sierpnia w godz. od 10 do 18. (rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.