K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Miejsko-wiejska Kobylnica

0

Już w najbliższą sobotę w Kobylnicy odbędzie się wyjątkowy festiwal, który zmiksuje nowoczesną kulturę miasta i tradycyjny wiejski folklor. Nie zabraknie muzycznych gwiazd ogólnopolskiego formatu oraz kulinarnych uciech.

Kobylnica położona na styku terenu zurbanizowanego i wiejskiego wykorzystała swoją lokalizację do stworzenia imprezy, która połączy elementy kulturowe tych dwóch obszarów. Festiwal Nowego Folkloru Miasto – Wieś w odważny sposób będzie chciał zderzyć dawne ludowe zwyczaje z nowoczesnością.

Chcemy pokazać, jak te tradycyjne pieśni, przyśpiewki, zachowania można prezentować we współczesnej formie – mówi Mariusz Brokos, dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Promocji w Kobylnicy. – To był nasz cel, to była nasza idea, dlatego zaprosiliśmy do występu specjalnych gości: lokalne zespoły z terenu powiatu słupskiego, w tym z gminy Kobylnica, a także gwiazdy. Wszystkich ich łączy to, że prezentują folklor w zupełnie nowy sposób. Chociażby zespół Tulia.

Artystki tej formacji, znane słuchaczom zwłaszcza po występie w Opolu, śpiewają białymi głosami, w sposób tradycyjny, w jaki od wielu setek lat w kulturze ludowej wykonywano pieśni. W połączeniu ze współczesnym repertuarem efekt ich muzycznych wystąpień jest bardzo ciekawy.

To są piosenki rockowych zespołów polskich i zagranicznych. Mamy w repertuarze zespołu zarówno Dawida Podsiadłę, jak i Depeche Mode czy Metallicę – mówi Mariusz Brokos.

Nie mniejszym wydarzeniem będzie występ Kapeli ze Wsi Warszawa. Formacja istniejąca na polskiej scenie rozrywkowej od 1997 roku stara się łączyć w swoich aranżacjach folklor ze współczesnymi stylami muzycznymi. Zespół zwyciężał w prestiżowych zagranicznych konkursach, jest także poczwórnym laureatem Fryderyków. Organizatorzy są przekonani, że taki dobór gości przełoży się na frekwencję, a przede wszystkim na dobrą zabawę.

Gwarantuję, że ludzie, którzy przyjdą zobaczyć i wysłuchać tych artystów, będą mieli także przy czym się bawić i przy czym tańczyć – zapowiada Mariusz Brokos. – A to dlatego, że jest to odwołanie do kultury ludowej, która powstawała, aby dostarczyć ludziom rozrywki po ciężkiej pracy. Są to więc pieśni tradycyjne, które ludzie znają, ale zaprezentowane w zupełnie inny sposób.

Ponadto podczas festiwalu odbędzie się zlot food trucków, które zapewnią moc kulinarnych doznań. Impreza zacznie się o godzinie 16 tuż obok Gminnego Centrum Kultury i Promocji w Kobylnicy i potrwa do późnych godzin nocnych. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.