K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Czytajmy razem

0

Miejska Biblioteka Publiczna w Słupsku zaprasza do udziału w wydarzeniu pod nazwą Narodowe Czytanie. W tym roku jako lekturę dla całej Polski wybrano „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.

Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012 roku przez ówczesnego prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. W poprzednich latach czytano dzieła największych rodzimych pisarzy, m.in. Adama Mickiewicza, Henryka Sienkiewicza czy Stanisława Wyspiańskiego. Teraz okazja do wspólnego przeżywania tekstów jest szczególna, bo w 2018 roku świętujemy 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Z tego powodu jako kolejną lekturę dla Polaków wybrano „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, fabularnie osadzoną w latach tuż po wywalczeniu wolności. Miejska Biblioteka Publiczna już po raz siódmy włącza się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania.

Chętni, którzy chcieliby publicznie przeczytać fragment książki, jeszcze dziś mogą się włączyć w akcję, zgłaszając swój udział mejlowo pod adresem: [email protected]. Dotychczas swój akces zapowiedziało już kilkadziesiąt osób.

Ta akcja cieszy się coraz większym powodzeniem – mówi Magdalena Pepłońska z MBP w Słupsku. – Mamy bardzo liczną grupę, to zarówno osoby ze świata polityki, jak i przedstawiciele lokalnych społeczności, przyjaciele biblioteki i ci, którzy po prostu lubią czytać.

Przedwiośnie”, podobnie jak dzieła w poprzednich odsłonach imprezy, zostanie odczytane w różnych językach. Wydarzenie ponadto zostanie uatrakcyjnione poprzez oprawę sceniczną i artystyczną. Pojawią się motywy szklanych domów oraz dworku w Nawłoci, a za muzykę odpowiadać będzie wojskowy zespół Wiarusy. Akcja Narodowego Czytania odbędzie się 8 września o godzinie 12 na Starym Rynku. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.