K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Fotowoltaika zainstalowana

0

Dzisiaj uroczyście oddano do użytku fotowoltaikę zainstalowana na budynku Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta w Słupsku. Ma ona przynosić wymierne korzyści w gospodarowaniu energią, a w przyszłości być elementem klastra energetycznego.

Instalacja fotowoltaiczna na Krzywoustego jest pierwszą Słupsku małą elektrownią OZE oddaną w ręce organizacji społecznej. Składająca się z 37 paneli konstrukcja zapewni Towarzystwu Pomocy im. Brata Alberta znaczne oszczędności w zużyciu energii. W zależności od pory roku i nasłonecznienia profity pochodzące z fotowoltaiki będą zmienne, ale zawsze odczuwalne w budżecie towarzystwa.

W okresie letnim będzie to większa suma, około 600-700 złotych, w okresie zimowym koszt też będzie odczuwalny, ale jest to na zasadzie krzywej Gaussa: okres jesień – zima mniej, szczyt będzie latem, a potem znowu tendencja schyłkowa, czyli średnio 270-300 złotych co miesiąc – informuje Joanna Chudzińska, prezes Towarzystwa im. św. Brata Alberta w Słupsku.

Miesięczne rachunki za prąd wynoszą ponad 2 tysiące złotych, więc oszczędności są bardzo wymierne. Panele fotowoltaiczne to nie jedyny wkład w redukcję kosztów utrzymania. Wcześniej organizacja otrzymała żarówki ledowe i oraz termostaty do grzejników. Pieniądze zatrzymane w kieszeni zostaną wykorzystane na inwestycje, np. na zakup nowego sprzętu do kuchni, przede wszystkim zamrażarki.

Ponadto w ramach współpracy z miastem został już wykonany audyt, który nakreśla kierunek dalszych zmian w zakresie oszczędności na energii elektrycznej. Projekt fotowoltaiki został zrealizowany dzięki wsparciu firmy IKEA. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.