K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Pełnoletnie dożynki

0

Tegoroczne dożynki powiatowe odbyły się na terenie gminy Cewice. Wspólne celebrowanie 18. edycji rolniczego święta rozpoczęto przemarszem barwnego korowodu dożynkowego.

Tradycyjne po mszy świętej nastąpił uroczysty przemarsz z udziałem uczestników dożynek powiatowych. Główne obchody odbyły się w tym roku w minioną niedzielę (2 września) na stadionie w Cewicach. Starostowie dożynek – Justyna i Brunon Licowie – przekazali bochen chleba staroście lęborskiemu i wójtowi Cewic.

Dożynki na trwałe wpisały się do kultury polskiej, a chleb jest takim darem życia, symbolem pracy wszystkich ludzi i za ten dar bardzo im dziękuję – powiedziała Teresa Ossowska-Szara, starosta lęborski.

Dożynki miały charakter nieco symboliczny, gdyż ze względu na niesprzyjającą pogodę plony nie były obfite.

Sytuacja jest dla nas szczególna, ponieważ drugi rok z rzędu ekstremalne warunki pogodowe mają wpływ na efekty pracy rolników – mówi Jerzy Pernal, wójt gminy Cewice. – W ubiegłym roku dożynki nie były organizowane ze względu na nawałnicę, która nawiedziła naszą gminę. Nie było czego świętować. W tym roku susza. W naszej gminie sporządziliśmy 170 protokołów szacowania strat, czyli prawie wszystkie gospodarstwa. Zdecydowaliśmy jednak o organizacji dożynek, żeby uhonorować rolników za ten dwuletni trud.

W powiatowych dożynkach uczestniczyli przedstawiciele miast Lębork i Łeba oraz mieszkańcy gmin Wicko i Nowa Wieś Lęborska. Na scenie podziwiać można było lokalne zespoły artystyczne. Tradycyjnym zwyczajem święta plonów jest konkurs wieńców dożynkowych. Bogate i piękne kompozycje cieszą oko i finalizują symbolicznie okres zbiorów. W tym roku najwyżej oceniony przez komisję został wieniec z sołectwa Łebunia.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.