K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Sztandar dla CPSP Ustka

0

W miniony piątek, 7 września, postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Centralny Poligon Sił Powietrznych w Ustce otrzymał sztandar wojskowy.

Na placu apelowym, przed budynkiem dowódczo-sztabowym Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Ustce w 66. rocznicę powstania poligonu, odbyła się ceremonia wręczenia jednostce sztandaru, największego wyróżnienia w Wojsku Polskim. Oprócz generalicji w uroczystości uczestniczyli również byli komendanci poligonu, przedstawiciele administracji państwowej i samorządowej oraz przedstawiciele jednostek garnizonu Ustki i Słupska. Sztandar Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Ustce został ufundowany przez Społeczny Komitet Fundatorów na czele z wójtem gminy Ustka, Anną Sobczuk-Jodłowską. Przed ceremonią wręczenia sztandaru wbicia gwoździ w jego drzewce dokonali: w imieniu prezydenta RP, ministra obrony narodowej i szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego – generał brygady Jan Dziedzic, wicewojewoda pomorski, przewodnicząca fundatorów, rodzice chrzestni sztandaru, komendant poligonu oraz przedstawiciele kadry i pracowników cywilnych Centralnego Poligonu Sił Powietrznych. W imieniu fundatorów sztandaru pułkownik rez. Jan Olech przekazał sztandar generałowi brygady Janowi Dziedzicowi, który w imieniu prezydenta RP wręczył sztandar komendantowi poligonowej jednostki.

Zaszczytu uczestnictwa w pierwszym poczcie sztandarowym dostąpili porucznik Rafał Ciszczonik, dowódca pocztu, sztandarowy starszy sierż. Tomasz Łukaszewicz oraz asystujący sierż. Jan Lewicz.

Generał Jan Dziedzic w swoim wystąpieniu podkreślił, że nadanie i wręczenie sztandaru jest największym wyróżnieniem dla jednostki

Komendant Centralnego Poligonu Sił Powietrznych, pułkownik Stefan Świdurski, zapewnił wszystkich obecnych na uroczystości wręczenia sztandaru, że od tej chwili każdy żołnierz poligonu będzie w sposób szczególny zobowiązany, by obowiązki wobec ojczyzny wypełnić.

Uroczystość zakończyła się prezentacją sztandaru oraz defiladą pododdziałów. Po uroczystościach odsłonięta została tablica upamiętniająca nadanie sztandaru oraz złożono wiązankę kwiatów pod tablicą upamiętniającą śmierć dziesięciu żołnierzy z pułku w Bolesławcu, którzy w 1988 roku w drodze na poligon zginęli w katastrofie kolejowej. Następnie zaprezentowano będący na ukończeniu budynek dowódczo-sztabowy Centralnego Poligonu Sił Powietrznych. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.