K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Mały Polak o niepodległości

0

Pracownicy lęborskiego muzeum rozpoczęli realizację projektu „Mały Polak, niepodległy Polak”. W ramach tego zadania spotkano się z dziećmi uczęszczającymi do Przedszkola nr 1 w Lęborku.

Działania Muzeum w Lęborku prowadzone są z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W środę, 12 września, przystąpiono do realizacji projektu pod nazwą „Mały Polak, niepodległy Polak”, w którym uczestniczyć będą dzieci z lęborskich przedszkoli.

Celem projektu jest kształtowanie w dzieciach postaw patriotycznych, obywatelskich, upowszechnianie historii, ale także przybliżenie symboli narodowych – wyjaśnia Marek Adamowicz z Muzeum w Lęborku. – Przede wszystkim jednak chcielibyśmy się skupić na budzeniu u dzieci miłości do ojczyzny i szacunku do ludzi w niej żyjących. Sam projekt składać się będzie z trzech etapów. Pierwszy etap polega na przeprowadzeniu króciutkich wywiadów, w których dzieci zostaną poproszone o odpowiedzi na pytania jak rozumieją pojęcia związane z państwowością, czyli flaga, hymn, wolność, Polska, niepodległość i tym podobne.

Dzieci z Przedszkola nr 1 w Lęborku z niełatwymi pytaniami poradziły sobie dość sprawnie. Kuba wiedział, że biało-czerwoną flagę można zobaczyć w Polsce. Zuzia nie miała wątpliwości, że godło jest charakterystyczne dla danego państwa, a na naszym jest biały orzeł w koronie na czerwonym tle.

Zebrany przez muzealników materiał filmowy posłuży do przygotowania zajęć w kontekście pojmowania pojęć patriotycznych.

Dzieciom zostaną te pojęcia przedstawione w sposób zabawowy – mówi Marek Adamowicz. – Dzieci rozumieją świat przez świat gestów, obrazów, dlatego skupiać się będziemy na tym, żeby poprzez opowieści legendy, poprzez pobudzanie wyobraźni i kreatywności dzieci przyswoiły sobie poszczególne pojęcia. Ostatecznym etapem jest przeprowadzenie kolejnych wywiadów, w których dzieciom zadane zostaną te same pytania. W ten sposób będziemy chcieli zweryfikować, czy wymiar edukacyjny projektu został osiągnięty.

Podczas spotkań z cyklu „Mały Polak, niepodległy Polak” przedszkolaki będą miały za zadanie wykonanie m.in prac plastycznych, które będą uzupełnieniem wystawy na temat niepodległości. Jej wernisaż planowany jest na 9 listopada w lęborskim muzeum. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.